MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otyłych Polaków coraz więcej. Czy jesteśmy świadomi tego, co jemy?

Grzegorz LIPIEC [email protected]
W tarnobrzeskich szkołach podstawowych promowana jest zdrowe odżywianie. Na zdjęciu wyrabianie świeżego soku z marchwi podczas Dnia Otwartego Szkoły Podstawowej numer 4 w Tarnobrzegu.
W tarnobrzeskich szkołach podstawowych promowana jest zdrowe odżywianie. Na zdjęciu wyrabianie świeżego soku z marchwi podczas Dnia Otwartego Szkoły Podstawowej numer 4 w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością.

Dziesięć zasad zdrowego odżywiania

Dziesięć zasad zdrowego odżywiania

1. Pij przynajmniej 1,5 litra wody lub słabej herbaty dziennie;
2. Ogranicz tłuszcze;
3. Jedz mięso 2 lub 3 razy w tygodniu, najlepiej chude;
4. Spożywaj przynajmniej 5 porcji warzyw lub owoców, rozłożonych w ciągu dnia;
5. Spożywaj ryby raz w tygodniu;
6. Regularnie jedz produkty pełnoziarniste;
7. Przestaw się na zdrowe tłuszcze i oleje;
8. Ogranicz sól;
9. Ogranicz alkohol;
10. Przeżuwaj dokładnie.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co drugi Polak ma nadwagę lub otyłość. Gubią nas fast foody, szybkie spożywanie posiłków oraz spadek spożycia owoców. Czy jesteśmy świadomi tego, co jemy?

Okazuje się, że 45 procent Polaków i 48 procent Polek zmaga się z nadwagą. Jeszcze dziesięć lat temu nadwagę miał co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej teraz już co siódmy.

OTYŁOŚĆ CHOROBA CYWILIZACYJNA

Problem z nadwagą ma zdecydowanie więcej dzieci pochodzących z rodzin średniozamożnych oraz zamożnych. Dlaczego? Rodzice fundują maluchom tyle słodyczy ile dusza zapragnie, same pociechy spędzają dużą część czasu przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem rodzice są zajęci karierą i zarabianiem pieniędzy, nie mają szans kontrolować, co i kiedy je ich dziecko.

- Polacy tyją, ponieważ kultura żywieniowa, zwłaszcza wśród najmłodszych, jest coraz gorsza. I to jest główny problem od którego wszystko się zaczyna - komentuje Małgorzata Korczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

ZDROWE ODŻYWIANIE

Złe nawyki żywieniowe i zamiłowanie do fast fordów skutkują spadkiem spożycia warzyw i owoców przez Polaków - o blisko 1,7 kilograma na osobę w ciągu roku. Nieco lepiej przedstawia się również konsumpcja warzyw i ich przetworów.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie portalu BezpieczneWarzywa.pl, 56 procent Polaków przyznaje się do jedzenia codziennie warzyw i owoców. Na Podkarpaciu odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 54 procent.

Tymczasem dietetycy przypominają, że aby zachować dobre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i zapobiec gwałtownym skokom poziomu glukozy, należy spożywać pięć posiłków dziennie, w odpowiednich odstępach czasu, co około 3-4 godzin.

AKCJE PROFILAKTYCZNE

Otyłość prowadzi przede wszystkim do chorób serca, problemów z krążeniem, ciśnieniem, a osoby z nadwagą częściej zapadają choćby na cukrzycę. - Otyłość już w wieku dziecięcym niesie ze sobą wiele zagrożeń, związanych na przykład z zaburzeniami w odżywianiu - dodaje Małgorzata Korczyńska.

Dlatego też do promocji zdrowego odżywiania aktywnie przyłączają się przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazjalne. Na przykład w niektórych tarnobrzeskich szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych w sklepikach nie kupimy chipsów, albo słodzonych napojów gazowanych.

Z nadwagą można się uporać, tylko trzeba zająć się nią poważnie i być konsekwentnym w tym, co się robi. Oprócz ćwiczeń, przede wszystkim zaczynamy od zmiany złych nawyków żywieniowych i w porozumieniu ze specjalistą ustalamy nową dietę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie