Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podali wskazówki dla tych, którzy chcą pracować za granicą

KaT
Zainteresowani skorzystali także z usług doradców zawodowych, którzy pomagali opracować europejski życiorys zawodowy oraz dokumenty
Zainteresowani skorzystali także z usług doradców zawodowych, którzy pomagali opracować europejski życiorys zawodowy oraz dokumenty K. Tajs
- Nasze oferty są wiarygodne, legalne i bezpieczne - zapewniała Marta Rusek, doradca z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, uczestniczka dnia informacyjnego zorganizowanego w Tarnobrzegu dla osób zatrudnionych lub zamierzających podjąć zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

SPRAWDZILIŚMY

SPRAWDZILIŚMY

Pięć najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w Europie Zachodniej: 1, specjaliści w dziedzinie finansów i sprzedaży (Niemcy, Belgia, Włochy), 2. sprzedawcy i demonstratorzy wyrobów (Niemcy, Austria Francja), 3. pracownicy opieki osobistej i pokrewni (Wielka Brytania, Niemcy, Francja), 4, sprzedawcy na straganach i targowiskach (Wielka Brytania, Belgia, Niemcy), 5. specjaliści w branży nowoczesnych rozwiązań medycznych (Niemcy, Belgia, Francja).

O potrzebie zorganizowania spotkania mówił Tadeusz Gospodarczyk, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. - Pomysł przyniosło życie w czerwcu, kiedy należało udzielić osobom wyjeżdżającym do pracy za granicę konkretnych i wystarczających informacji - mówił wicedyrektor.

SPRAWDZONE OFERTY

O pośrednictwie pracy w ramach sieci EURES mówiła Marta Rusek, doradca w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. - EURES to sieć współpracy europejskich służb zatrudnienia - tłumaczyła. - Osób pracujących w publicznych służbach zatrudniania zajmujących się pomocą zarówno pracownikom i pracodawcom chcącym podjąć zatrudnienie za granica, bądź chcącym zatrudnić pracownika za granicą. Z oferty może korzystać osoba bezrobotna lub pracująca. W tej chwili mamy sporo propozycji z Norwegii, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Tak na prawdę o te kraje petenci najczęściej pytają. Oferty pracy przekazują nam doradcy EURES z zagranicy.

WYJAŚNIALI GĄSZCZ PRZEPISÓW

Podczas kilkugodzinnego spotkania, które odbyło się w Oddziale Zamiejscowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu, specjaliści, wyjaśnili zainteresowanym, w jaki sposób za pomocą sieci szukać zagranicznych ofert. Zainteresowani skorzystali także z usług doradców zawodowych, którzy pomogą opracować europejski życiorys zawodowy oraz dokumenty. Jak mówiła Magdalena Głowala z Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu mieszkańcy wyjeżdżający do pracy za granicę najczęściej mają problemy z zastosowaniem odpowiedniej umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania.

- Z uwagi na to, że obowiązują dwie formy i metody rozliczenia tego podatku z progresją i metoda zaliczenia - wyjaśniała. - Najczęściej z tym problem spotykamy się w okresie składania zeznań podatkowych i z uwagi na to, że wzrasta liczba Polaków zarabiających za granicą grono osób zainteresowanych ta tematyką powiększa się.

Instytucją, która także służy pomocą osobom zarabiającym za granicą jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który pośredniczy w kompletowaniu dokumentów. - Przekazujemy między innymi dokumenty, które pozwolą ustalić prawo do emerytury i zasiłków - wyjaśniała Urszula Czosnek z Inspektoratu ZUS w Tarnobrzegu.

O potrzebie wzajemnej współpracy i wymianie doświadczeń w zakresie podejmowanej przez mieszkańców naszego regionu pracy za granicą mówili również przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie