Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie. Matury nie zdał co czwarty! Sprawdź ranking najlepszych szkół

Grzegorz LIPIEC
Grzegorz Lipiec
Na Podkarpaciu egzaminu dojrzałości nie zdał, co czwarty absolwent szkoły ponadgimnazjalnej! Z czego, aż 18 procent będzie poprawiać maturę za rok!

Średnie wyniki maturzystów z Podkarpacia

Średnie wyniki maturzystów z Podkarpacia

Język polski
Poziom podstawowy: 52,6 proc. punktów
Poziom rozszerzony: 59,3

Język angielski
Poziom podstawowy: 68,0
Poziom rozszerzony: 69,8

Język francuski
Poziom podstawowy: 66,8
Poziom rozszerzony: 70,1

Język niemiecki
Poziom podstawowy: 55,4
Poziom rozszerzony: 65,4

Język rosyjski
Poziom podstawowy: 59,3
Poziom rozszerzony: 74,8

Matematyka
Poziom podstawowy: 48,6
Poziom rozszerzony: 46,0

Chemia
Poziom podstawowy: 43,2
Poziom rozszerzony: 52,3

Biologia
Poziom podstawowy: 45,2
Poziom rozszerzony: 55,9

Historia
Poziom podstawowy: 51,3
Poziom rozszerzony: 51,3

Fizyka
Poziom podstawowy: 41,3
Poziom rozszerzony: 48,3

Geografia
Poziom podstawowy: 43,7
Poziom rozszerzony: 50

WOS
Poziom podstawowy: 46,6
Poziom rozszerzony: 47,7

Źródło: OKE Kraków

W czwartek maturzyści poznali swoje indywidualne wyniki. Podkarpaccy maturzyści okazali się być w tym roku skuteczniejsi od swoich rówieśników na Lubelszczyźnie, ale wciąż jesteśmy gorsi od maturzystów z Małopolski. W sześciu podkarpackich szkołach zanotowano stuprocentową zdawalność.

Do tegorocznego egzaminu maturalnego na Podkarpaciu przystąpiło 25034 osób ubiegających się o świadectwo dojrzałości. W porównaniu z ubiegłym rokiem zdawalność spadła o prawie pięć punktów procentowych.

REGIONALNIE

Tegorocznych absolwentów było 22721 osób i stanowili oni 90,8 proc. wszystkich zdających. Pozostali to absolwenci z lat ubiegłych. Do egzaminu przystąpili także absolwenci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego.

Maturę na Podkarpaciu zdało 16935 osób, czyli 74,5 proc. maturzystów. Egzaminu dojrzałości nie zdało 1649 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (7,3 proc.), a 4137 osób (18,2 proc.) może poprawiać egzamin w sierpniu.

W porównaniu do innych regionów, które leżą w granicach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie jesteśmy lepsi od Lubelszczyzny, gdzie zdało 74 proc. maturzystów. Nieco gorzej wypadamy w porównaniu z Małopolską, gdzie egzamin dojrzałości zdało 77,3 proc. abiturientów. Przypomnijmy, że aby zaliczyć egzamin, trzeba było zdobyć przynajmniej 30 proc. punktów.

POPRAWKA W SIERPNIU

Maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu mogą przystąpić do poprawkowego egzaminu maturalnego, odbędzie się on w sierpniu. Podejść do niego może maturzysta, który przystąpił do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden egzamin nie został unieważniony, nie zdał wyłącznie jednego egzaminu w części ustnej lub pisemnej oraz złożył do dyrektora szkoły pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu.

CO I JAK?

Czwartek był ważnym dniem dla maturzystów. Poznali wyniki majowego egzaminu. - Jestem zadowolony. Bardziej denerwowałem się samym czekaniem, a nie odbiorem wyników. To co zdobyłem pozwoli mi się dostać na wymarzone stosunki międzynarodowe - mówi Krzysztof, maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Jak wyglądają wyniki podkarpackich maturzystów z poszczególnych przedmiotów? Język polski zdało 94,6 proc. maturzystów, a matematykę - 78,5 proc, a najpopularniejszy wśród języków obcych, czyli język angielski - 93,5 proc.

W porównaniu z poprzednim rokiem zdawalność jest niższa. Widać to szczególnie na przykładzie matematyki, którą w 2010 roku zdało 87 proc. maturzystów.

SZKOLNA ELITA

Tradycyjnie już najlepiej matury napisali abiturienci liceów ogólnokształcących, gdzie egzamin zdało 85,7 proc. Do poprawki przystąpi 11,5 proc. maturzystów. W technikach egzamin dojrzałości zdało 60,7 proc., a do poprawki przystąpi 27,1 proc. zdających. W liceach profilowanych szczęśliwe majową maturę zakończyło 48,5 proc. zdających. Najgorzej na maturze wypadają absolwenci liceów uzupełniających (14,4 proc. sukcesów) oraz techników uzupełniających (12,9 proc.). W tych dwóch typach szkół do sierpniowej poprawki może się przygotowywać niemal 40 proc. maturzystów.

Krakowska OKE podała także ranking piętnastu szkół województwa podkarpackiego, gdzie zanotowano najwyższą zdawalność. Wśród wyróżnionych placówek jest aż sześć szkół, w tym trzy powyżej 100 zdających: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Ponadto do czołowej "szóstki" trafiły: Zespół Szkół w Przecławiu - Liceum Ogólnokształcące, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II-ego Stopnia w Przemyślu oraz Liceum Ogólnokształcące przy Niższym Seminarium Duchownym w Miejscu Piastowym.

W doborowym towarzystwie, jak co roku, znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Zespole Szkół Społecznych Numer 1 w Tarnobrzegu. Do egzaminu podeszło tutaj 48 maturzystów, a zdawalność wyniosła 97,91 proc. Taki wynik dał ZSS Numer 1 wysokie, bo czternaste miejsce na Podkarpaciu.

Kiedy tylko otrzymamy dane o wynikach poszczególnych szkół to natychmiast je podamy do publicznej wiadomości.

Ranking podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych z najwyższą zdawalnością egzaminu dojrzałości (w pierwszej rubryce liczba zdających, w nawiasie procent zdawalności):

1. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie - 275 (100 proc.)
2. I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle - 272 (100 proc.)
3. Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie - 114 (100 proc.)
4. Zespół Szkół w Przecławiu - Liceum Ogólnokształcące - 20 (100 proc.)
5. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II - ego Stopnia w Przemyślu - 18 (100 proc.)
6. Liceum Ogólnokształcące przy Niższym Seminarium Duchownym w Miejscu Piastowym - 14 (100 proc.)
7. IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Rzeszowie - 364 (99,72)
8. I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu - 266 (99,24)
9. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu - 242 (99,17)

10. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu - 243 (98,76)
11. I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku - 241 (98,75)
12. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie - 202 (98,01)
13. I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie - 193 (97,92)
14. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Zespole Szkół Społecznych Nr 1 w Tarnobrzegu - 48 (97,91)
15. III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie - 270 (97,77)

Dane otrzymaliśmy od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie