MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy jeszcze nigdy nie byli tak grubi! Jak walczyć z otyłością?

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
sxc.hu
Fast foody, szybkie spożywanie posiłków oraz spadek spożycia owoców. Czy jesteśmy świadomi tego, co jemy?

10 zasad zdrowego odżywiania

10 zasad zdrowego odżywiania

1. Pij przynajmniej 1,5 litra wody lub słabej herbaty dziennie;
2. Ogranicz tłuszcze;
3. Jedz mięso 2 lub 3 razy w tygodniu, najlepiej chude;
4. Spożywaj przynajmniej 5 porcji warzyw lub owoców, rozłożonych w ciągu dnia;
5. Spożywaj ryby raz w tygodniu;
6. Regularnie jedz produkty pełnoziarniste;
7. Przestaw się na zdrowe tłuszcze i oleje;
8. Ogranicz sól;
9. Ogranicz alkohol;
10. Przeżuwaj dokładnie.

OTYŁOŚĆ - CHOROBA CYWILIZACYJNA

W zawrotnym tempie rośnie waga polskich uczniów. Co najgorsze zbyt duża waga prowadzi u młodych osób do zaburzeń w odżywianiu, bo chcą bardzo szybko zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.
45 procent Polaków i 48 procent Polek zmaga się z nadwagą. Otyłość dotyka 30 procent kobiet i 25 procent mężczyzn. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że jeśli te tendencje się utrzymają, to za parę lat co druga osoba będzie otyła. A to oznacza, że bardziej chora.

Problem z nadwagą ma zdecydowanie więcej dzieci pochodzących z rodzin średniozamożnych oraz zamożnych. Dlaczego? Rodzice fundują maluchom tyle słodyczy ile dusza zapragnie, same pociechy spędzają dużą część czasu przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem rodzice są zajęci karierą i zarabianiem pieniędzy, nie mają szans kontrolować, co i kiedy je ich dziecko.

MNIEJ OWOCÓW

Złe nawyki żywieniowe i zamiłowanie do fast fordów skutkują spadkiem spożycia warzyw i owoców przez Polaków - o blisko 1,7 kilograma na osobę w ciągu roku. Nieco lepiej przedstawia się również konsumpcja warzyw i ich przetworów. Co prawda w ubiegłym roku ich spożycie wzrosło, ale nieznacznie, bo zaledwie o 0,5 kilograma na osobę.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BezpieczneWarzywa.pl, 56 procent Polaków przyznaje się do jedzenia codziennie warzyw i owoców. Na Podkarpaciu odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 54 procent.

Częściej sięgają po nie kobiety, a szczególnie rzadko spożywa je młodzież. Wielu z nas nie przywiązuje wagi do pochodzenia warzyw i owoców. Polskie produkty najczęściej wybierane są przez mężczyzn, osoby starsze i mieszkańców wsi. Okazuje się, że aż 80 procent pytanych spożywa warzywa i owoce w postaci sałatek i surówek. Bardzo popularne jest także jedzenie ich jako samodzielnej przekąski - w przypadku 75 procent badanych.

ŚWIATEŁKO W TUNELU

Co może cieszyć? - Coraz częściej mówi się i pisze o zdrowej żywności. Chodząc na zakupy czytamy, co zawiera dany produkt - mówi Małgorzata Korczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

Sklepy ze zdrową żywnością, a także kupcy z ekologicznymi warzywami oraz owocami mogą się cieszyć. Jak się dowiadujemy w sklepie ze zdrową żywnością w tarnobrzeskiej Hali Targowej często wybieramy mąkę żytnią, pszenną, razową, produkty sojowe oraz makaron z żyta. Osoby chore na cukrzycę przychodzą do sklepu po cukier z drzewa brzozowego.

Jako, że zdrowa żywność wciąż jest bardzo droga, to nieco tańszym sposobem na tańsze odżywianie jest przygotowywanie zdrowych dań. Unikajmy wtedy smażonych ciężkostrawnych potraw, ograniczmy szkodliwe przyprawy, wzbogaćmy naszą dietę o warzywa i owoce, a także ryby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie