Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  Weronika Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  ©Fot. Pawel Lacheta/Polskapresse

  Okazuje się, że można obejść nowe przepisy dotyczące zakupu tabletki "dzień po". Przypomnijmy, że w czwartek rząd polski przyjął ustawę ograniczającą dostęp do antykoncepcji awaryjnej i znów jest ona dostępna tylko i wyłącznie na receptę.
  Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  ©Fot. Pawel Lacheta/Polskapresse

  Zgodnie z przepisami, apteka ma obowiązek zrealizowania elektronicznej recepty wystawionej przez europejskiego lekarza. Organizacja Women on Web zaoferowała Polkom możliwość otrzymania takiego dokumentu. Wystarczy przejść krótką konsultację on-line, po zrealizowaniu której wystawiona zostanie odpowiednia recepta.

  EllaOne to lek mający na celu opóźnienie owulacji i zapobiegnięcie ewentualnemu zapłodnieniu w przypadku niezabezpieczonego stosunku lub w sytuacji, w której zastosowana antykoncepcja zawiodła.
  Lek należy przyjąć nie później niż po 5 dniach (120 godzinach) od stosunku płciowego. Kontrowersje wzbudza fakt, że w tym czasie nie wiemy czy nie doszło już do zapłodnienia. Część lekarzy podkreśla, że tabletka nie spełni funkcji wczesnoporonnej. Część uważa, że zawarty w leku progesteron może spowodować poronienie. Zwolennicy swobodnego dostępu do antykoncepcji awaryjnej zaznaczają, iż wydłużenie czasu - od momentu stosunku do chwili zażycia tabletki "po" - jest kluczowe dla skuteczności zapobiegnięcia zapłodnieniu.

  W 2015 roku ellaOne została dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej jako lek, którego kupno nie wymaga posiadania recepty.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo