Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  Weronika Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  ©Fot. Pawel Lacheta/Polskapresse

  Okazuje się, że można obejść nowe przepisy dotyczące zakupu tabletki "dzień po". Przypomnijmy, że w czwartek rząd polski przyjął ustawę ograniczającą dostęp do antykoncepcji awaryjnej i znów jest ona dostępna tylko i wyłącznie na receptę.
  Tabletka "dzień po". Znalazła się luka w prawie

  ©Fot. Pawel Lacheta/Polskapresse

  Zgodnie z przepisami, apteka ma obowiązek zrealizowania elektronicznej recepty wystawionej przez europejskiego lekarza. Organizacja Women on Web zaoferowała Polkom możliwość otrzymania takiego dokumentu. Wystarczy przejść krótką konsultację on-line, po zrealizowaniu której wystawiona zostanie odpowiednia recepta.

  EllaOne to lek mający na celu opóźnienie owulacji i zapobiegnięcie ewentualnemu zapłodnieniu w przypadku niezabezpieczonego stosunku lub w sytuacji, w której zastosowana antykoncepcja zawiodła.
  Lek należy przyjąć nie później niż po 5 dniach (120 godzinach) od stosunku płciowego. Kontrowersje wzbudza fakt, że w tym czasie nie wiemy czy nie doszło już do zapłodnienia. Część lekarzy podkreśla, że tabletka nie spełni funkcji wczesnoporonnej. Część uważa, że zawarty w leku progesteron może spowodować poronienie. Zwolennicy swobodnego dostępu do antykoncepcji awaryjnej zaznaczają, iż wydłużenie czasu - od momentu stosunku do chwili zażycia tabletki "po" - jest kluczowe dla skuteczności zapobiegnięcia zapłodnieniu.

  W 2015 roku ellaOne została dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej jako lek, którego kupno nie wymaga posiadania recepty.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo