Trzęsienie ziemi w Meksyku [ZDJĘCIA] Ponad 250 ofiar...

  Trzęsienie ziemi w Meksyku [ZDJĘCIA] Ponad 250 ofiar śmiertelnych, duże zniszczenia w Mexico City

  Kazimierz Sikorski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: RUPTLY

  TRZĘSIENIE ZIEMI W MEKSYKU | Rośnie bilans śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło Meksyk. Już doliczono się ponad 250 zabitych, rannych mogą być tysiące, a wśród ofiar jest między innymi 20 dzieci ze szkoły Enrique Rebsamen w stolicy kraju. Kolejne 30 dzieci i ośmiu dorosłych uznaje się za zaginionych.
  Trzęsienie ziemi w Meksyku
  1/17
  przejdź do galerii

  Trzęsienie ziemi w Meksyku ©AP Photo/Carlos Cisneros/EAST NEWS

  Epicentrum ruchów ziemi miało miejsce w rejonie miasta Raboso w stanie Puebla, około sto kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju Mexico City na głębokości około 50 kilometrów - podały amerykańskie instytuty geologiczne.

  - Waliły się duże budowle - opowiadała mieszkanka meksykańskiej stolicy Georgina Sanchez i dodawała: "boję się, nie potrafię przestać płakać. To ten sam koszmar, co w roku 1985".

  Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku  Źródło: STORYFUL/x-news


  Zaledwie kilka dni temu nawiedziło Meksyk jeszcze silniejsze trzęsienie ziemi, które zabiło ponad setkę ludzi. Zaraz po ustaniu największego wstrząsu ludzie z gołymi rękoma rzucili się w stolicy kraju do odgruzowania zwalonych domów, bo wielu ludzi zostało zakleszczonych w tych budynkach.

  Powodem tych ruchów ziemi było nacieranie na siebie dwóch płyt tektonicznych - Północnoamerykańskiej i Cocos. Zdaniem meksykańskich geologów obecne ruchy nie były związane z poprzednimi z 7 września.

  22 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Trzęsienie ziemi we Włoszech na wyspie Ischia [ZDJĘCIA] [WIDEO] Zginęły dwie osoby, 39 rannych

  Trzęsienie ziemi we Włoszech na wyspie Ischia [ZDJĘCIA] [WIDEO] Zginęły dwie osoby, 39 rannych

  Link do głównego zdjęcia

  ©AFP PHOTO / Gaetano Di MEGLIO/EAST NEWS  Do Meksyku popłynęły kondolencje z całego niemal świata. Amerykański prezydent Donald Trump napisał na Twiterze: "Niech Bóg błogosławi mieszkańców Mexico City. Jesteśmy z wami i będziemy z wami". Wyrazy współczucia złożył też rodzinom ofiar sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

  W tym czasie meksykańskie władze wprowadziły w stolicy kraju stan klęski żywiołowej, uruchomiono specjalne fundusze, które pomogą w odbudowie zniszczeń. Prezydent Enrique Pena Nieto nakazał wszystkim szpitalom przyjmowanie poszkodowanych.

  Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku  Źródło: MX Azteca/x-news


  Nie tylko stolica kraju odczuła skutki trzęsienia, ludzie ginęli także w mieście Jojutla w położonym na południu kraju stanie Morelos, tam padały budynki oraz kościół.

  - Byliśmy przygotowani na nadejście żywiołu, na szczęście nie zginął u nas nikt – twierdziła szefowa jednej z miejscowych szkół w Jojutla, Adelina Anzures. - Kiedy zaczęło się mówiłam im, że to nie ćwiczenia, że musimy szybko uciekać z budynku - dodała. - Szkoła jest zniszczona, ale ludzie żyją.

  Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku
  - Nie wiem jakim cudem udało mi się uciec, nie zapomnę tego koszmaru do końca życia - opowiadała studentka z Wenezueli, która w stolicy Meksyku była dopiero miesiąc i przeżyła już dwa trzęsienia ziemi.

  Meksykański minister spraw wewnętrznych, Miguel Angel Osorio Chong, jest przekonany, że w ponad 50 budynkach, które runęły w stolicy, nadal znajdują się uwięzieni w ruinach ludzie i to do nich trzeba jak najszybciej dotrzeć.

  Z kolei 26-letnia Mariana Morales jechała akurat taksówką , kiedy ziemia zaczęła się ruszać. Przeżyła horror, bo tuż przed nią runął trzypiętrowy budynek. Na szczęście ani jej ani taksówkarzowi nic się nie stało. Morales wybiegła natychmiast z auta i dołączyła do grupy ludzi, którzy ruszyli uwięzionym z pomocą.

  W tych dramatycznych momentach były też radosne chwile, kiedy na przykład ludziom w Roma Norte w pobliżu stolicy kraju udało się uratować dwie osoby zakleszczone pod gruzami.

  Ale najgorzej było w Mexico City, spanikowani ludzie zgromadzili się na wielkim Placu Niepodległości, bali się wracać do domów. Zamarł ruch uliczny, ustała praca międzynarodowego lotniska, nie działała giełda a ze szpitali trzeba było ewakuować nawet najciężej rannych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo