Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie potrafisz odczytać rachunku za prąd lub gaz i nie wiesz, za co płacisz?! Pomagamy je rozszyfrować

Paweł WIĘCEK [email protected]
- O co tu chodzi? Co to opłata przejściowa albo sieciowa zmienna? I po co są te prognozy? - te wątpliwości towarzyszą lekturze rachunków za prąd i gaz. Próbujemy rozgryźć tę łamigłówkę i nauczyć się czytać faktury.

Typowy rachunek za media, który odbiorca otrzymuje raz na dwa lub cztery miesiące, zawiera tak wiele informacji, że przeciętny Kowalski od razu z tym wszystkim się gubi. Szczególnie nieczytelne są tabele rozliczeń, gdzie dostawca usługi wypunktowuje kolejne pozycje i stawki składające się na rachunek.

STAWKI I PROGNOZY

Zarówno w przypadku faktur za prąd, jak i za gaz, mamy do czynienia z czterema różnymi świadczeniami. Zakład energetyczny każe sobie płacić za usługę dystrybucyjną, opłatę dystrybucyjną, abonamentową oraz przejściową, natomiast gazownia nalicza za gaz abonament, a także dwie opłaty: sieciową stałą i sieciową zmienną.

Czym jest na przykład opłata przejściowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki tłumaczy, iż jest to "mechanizm pozyskiwania środków finansowych wypłacanych wytwórcom energii elektrycznej w celu pokrycia kosztów osieroconych, powstałych po rozwiązaniu umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej" zawieranych kilkanaście lat temu - to już czytamy na stronie internetowej jednej z firm sektora energetycznego - między elektrowniami a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które Komisja Europejska uznała za niedopuszczalną pomoc publiczną". I tak "wytwórcy otrzymali prawo do pokrywania kosztów osieroconych, czyli poniesionych nakładów inwestycyjnych, które nie zostały odzyskane przez inwestorów ze sprzedaży energii elektrycznej. Jednym słowem: czarna magia, za którą trzeba płacić…

Jakby tego było mało, do rachunku za rzeczywiste zużycie dołączana jest tak zwana prognoza na następne miesiące. To wszystko razem wzięte denerwuje naszych czytelników. - Nie dość, że nie wiem, za co płacę, to na dodatek jak już mi przyjdzie zapłacić, robię to ze łzami w oczach, bo nie wiem, czy mi starczy pieniędzy do końca miesiąca - mówi pan Stanisław z Kielc.

TAK MÓWI USTAWA

Poprosiliśmy przedstawicieli PGE Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko-Kieleckiego oraz Gazowni Kieleckiej o wytłumaczenie wszystkich wątpliwości dotyczących faktur. Po pierwsze dowiedzieliśmy się, iż cztery różne opłaty dzielą się na dwie grupy: zużycie i dostarczenie, co wynika bezpośrednio z ustaleń prawa energetycznego, które rozbiło sektor energetyczny na sprzedaż i dystrybucję.

Najlepiej widać to na przykładzie rachunku za gaz. - Teraz są dwa podmioty. Ja jestem z Gazowni Kieleckiej. Jest jeszcze Zakład Gazowniczy, czyli operator sieci, który transportuje mój gaz. Ja mam gaz, a moi koledzy dostarczają go - wyjaśnia Piotr Sobierajewicz, dyrektor Gazowni Kieleckiej. - Moje opłaty z poziomu gazowni kieleckiej to abonament i gaz. Dwa kolejne składniki to składniki sieciowe, z poziomu operatora sieci. Jedna jest stała, druga zmienna i zależy od ilości przesłanego gazu - dodaje.

Okazuje się, że prognozowanie również wynika wprost z nowej ustawy o sektorze energetycznym. - Dzięki temu inkasent nie musi co dwa miesiące chodzić do odbiorcy i spisywać stanu licznika, tylko wystawia prognozę na podstawie analogicznego okresu roku ubiegłego - tłumaczy Adam Bąk z PGE Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego S.A. w Skarżysku-Kamiennej i podkreśla, że rozliczanie odbiorców w systemie raz na cztery miesiące to oszczędność dla zakładu.

Adam Bąk dodaje, iż zakład pracuje właśnie nad uproszczeniem faktury. - Będzie inny wzór dokumentu. Rachunek będzie prostszy dla klienta - zapewnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie potrafisz odczytać rachunku za prąd lub gaz i nie wiesz, za co płacisz?! Pomagamy je rozszyfrować - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie