Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchodzimy Matki Boskiej Zielnej i Dzień Wojska Polskiego. Uroczystości w całej Polsce

Marek MACIĄGOWSKI
15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego. Jest to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zwanej "Cudem nad Wisłą.

Gdy wydawało się, że stolica jest nie do obrony, bo przewaga bolszewików była ogromna, Polacy przegrupowali wojska. W obronie Warszawy 1920 roku wzięło udział ponad 80 tysięcy ochotników z całej Polski: księża, szlachta, inteligencja, młodzież akademicka i gimnazjalna. Wśród żołnierzy nie brakowało kobiet.

Bitwa warszawska została uznana za 18 przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

POWRÓT DO TRADYCJI

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono 15 sierpnia dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Święto nie zostało nigdy anulowane. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. Dopiero później ustanowiono Dzień Wojska Polskiego na 12 października - upamiętniając chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Corocznie w tym dniu odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ

15 sierpnia jest również liturgicznym Świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek, lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej i często jest łączone ze świętem plonów. Bardzo popularnym zwyczajem było święcenie i składanie darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony trzymano w domu, co miało zapewnić bezpieczeństwo i harmonię ogniska domowego. W całym kraju święto obchodzone jest bardzo uroczyście. Największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze, gdzie na ten dzień zmierzają piesze pielgrzymki z całego kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obchodzimy Matki Boskiej Zielnej i Dzień Wojska Polskiego. Uroczystości w całej Polsce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie