Prawo jazdy z USA w trzy tygodnie bez ruszania się z Polski....

  Prawo jazdy z USA w trzy tygodnie bez ruszania się z Polski. Szybko i bez stresu

  Paweł Puzio, rp/ Dziennik Wschodni

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Prawo jazdy z USA w trzy tygodnie bez ruszania się z Polski. Szybko i bez stresu
  Płacisz, wysyłasz dokumenty i wkrótce masz w ręku amerykańskie prawo jazdy. Bez egzaminu i kursu. - Przez luki prawne rośnie rzesza piratów wiozących śmierć - grzmią ośrodki szkolenia kierowców. A poseł Wojciech Żukowski już zapowiada interwencję.
  Prawo jazdy z USA w trzy tygodnie bez ruszania się z Polski. Szybko i bez stresu
  Przedstawiciel handlowy dużej firmy z Lublina stracił prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych.

  - Kolejne podejścia do egzaminu praktycznego kończyły się fiaskiem. - W warszawskim tygodniku ogłoszeniowym znalazłem anons o możliwości "uzyskania" prawa jazdy w USA, nie ruszając się z Polski. Za 4000 zł - opowiada pan Dariusz. Zadzwonił do ogłoszeniodawcy, uzgodnił szczegóły. Wysłał mu kserokopię dowodu osobistego, paszportu, swoje zdjęcie oraz wypełniony, oryginalny amerykański formularz zgłoszenia do egzaminu na prawo jazdy.

  - Za trzy tygodnie miałem w ręku amerykański dokument wydany w stanie Connecticut. I to z uprawnieniami do prowadzenia wszystkich pojazdów, łącznie z autobusem i ciężarówką - dodaje.

  Jak pośrednik w USA zdobywa oryginalny dokument, tego nasz rozmówca nie wie. - Ale na pewno moje prawo jazdy figuruje w amerykańskich rejestrach. Wszystko jest chyba legalne - uważa pan Dariusz. Już dwa razy był kontrolowany przez polską policję i zawsze posługiwał się amerykańskim prawem jazdy. - Nie miałem żadnych problemów - przekonuje.

  Tymczasem, jak twierdzi policja, w Polsce nie można kierować samochodem, legitymując się takim dokumentem.

  - Amerykanie nie honorują polskich, my nie uznajemy amerykańskich praw jazdy - tłumaczy Arkadiusz Arciszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
  Ale to żaden problem. Amerykańskie prawo jazdy z łatwością można zalegalizować w Polsce, zdając jedynie egzamin teoretyczny.

  - Aby podejść do takiego egzaminu należy przedstawić wniosek o wymianę prawa jazdy, wzór podpisu, zdjęcie, tłumaczenie amerykańskiego prawa jazdy sporządzone przez tłumacza przysięgłego, kopię amerykańskiego prawa jazdy oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia - tłumaczy Artur Banaszkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. W naszym województwie co miesiąc 8-10 osób stara się o wymianę amerykańskiego dokumentu na polski. W praktyce nie można sprawdzić, czy wszystkie zdobyto legalnie, przechodząc w USA odpowiedni kurs.

  - To kolejna luka w prawie. Nikt nic nie wie o umiejętnościach kierowców, którzy otrzymali w ten sposób uprawnienia - mówi Maciej Kulka, właściciel lubelskiej szkoły jazdy.

  źródło:

  Lewe prawo jazdy z USA. Szybko i bez stresu/ Dziennik Wschodni

  Komentarze (20)

  Wszystkie komentarze (20) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo