MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnobrzeski będzie od września dopłacał do biletów miesięcznych

KLAUDIA TAJS [email protected]
Radni powiatu tarnobrzeskiego jednogłośnie przegłosowali uchwałę mówiąca o powołaniu Powiatowego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych.
Radni powiatu tarnobrzeskiego jednogłośnie przegłosowali uchwałę mówiąca o powołaniu Powiatowego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych. Klaudia Tajs
Uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjaknych na terenie powiatu tarnobrzeskiego, mogą liczyć na dopłatę do biletów miesięcznych. Powiatowi radni zdecydowali, że dopłata wyniesie 30 procent ceny biletu.

Tarnobrzeskie starostwo, nie jest jedynym samorządem w naszym regionie, które boryka się z malejącą liczbą uczniów. Stąd pomysł zachęcenia tegorocznych absolwentów gimnazjów, by to właśnie szkoły powadzone przez powiat zostały przez nich wybrane. Z pomocy będą mogli korzystać od września nowego roku szkolnego, uczniowie klas pierwszych dojeżdżający do szkół ponadgimnazjalnych w Nowej Dębie i Gorzycach oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Grębowie.

ZACHĘCAMY MŁODZIEŻ

Aby dopłata mogła zostać zrealizowana, radni powiatowi jednogłośnie na wniosek zarządu powiatu, utworzyli Powiatowy Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych.

- Wprowadzając dopłaty, chcemy zachęcić uczniów stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, aby skorzystali z oferty edukacyjnej naszych placówek - tłumaczył Krzysztof Pitra, tarnobrzeski starosta. - Jest to program pilotażowy, dlatego będziemy obserwować, jak bonifikata wpłynęła na zwiększenie naboru do szkół. Dopłata do biletów jest kolejnym bonusem dla naszych uczniów. Od dwóch lat przyznajemy stypendia naukowe najzdolniejszym uczniom.

ZREFUNDUJMY WIĘCEJ

Z przeprowadzonego przez władze powiatu rozeznania wynika, że liczba dojeżdżających uczniów do ich placówek waha się od 23 do 50 procent. Koszt jednego biletu miesięcznego waha się pomiędzy 30 a 100 złotych. W trakcie dyskusji na sesji, radny Adam Łabuda, zasugerował, że kwota dopłaty powinna być wyższa. - Według mnie dopłaty powinny pokryć całkowity koszt biletu miesięcznego - sugerował radny. - 30 procent to niewiele. W takiej wysokości dopłata nie będzie odczuwalna, tak jak 50 procentowa czy nawet 100-procentowa.

Wicestarosta Jerzy Sudoł wyjaśnił, że z przeprowadzonego rozeznania wśród innych samorządów, wynika, że nikt nie refunduje biletów miesięcznych w całości, a nawet w połowie. - Dlatego proponuję wprowadzić na początek 30 procent bonifikaty - dodał wicestarosta Sudoł.

Przy założeniu 30 procent dopłaty do najdroższego biletu 100 złotowego, szacunkowa kwota, jaką powiat przeznaczy na realizację programu w 2014 roku wyniesie około 12 tysięcy złotych. W obecnym roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat jest 199 uczniów klas pierwszych. Władze powiatu mają nadzieję, że wprowadzając dopłatę, zwiększy się liczba pierwszaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie