Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebarwienia, które zabijają

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Dermatolodzy zalecają ostrożne korzystanie z kąpieli słonecznych, szczególnie dzieci w wieku od dziesięciu do dwunastu lat.
Dermatolodzy zalecają ostrożne korzystanie z kąpieli słonecznych, szczególnie dzieci w wieku od dziesięciu do dwunastu lat.
Czerniak jest nowotworem niebezpiecznym dla życia i wciąż pojawiają się nowe przypadki tej choroby.

Najbardziej złośliwy

Najbardziej złośliwy

Czerniak należy do najzłośliwszych nowotworów. Jego szczególna złośliwość jest spowodowana wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie. W jego leczeniu bardzo dużą rolę odgrywa wczesne rozpoznanie.

Dermatolog, doktor nauk medycznych Kazimierz Wojas, ze Stalowej Woli zdiagnozował w tym roku u dwójki młodych ludzi czerniaka - najbardziej agresywnej formy nowotworu, nie poddającego się leczeniu. - A przecież można było w porę temu zaradzić - ubolewa.

Nadmiar słońca i systematyczne drażnienie przebarwień na skórze, mogą prowokować do powstania znamion, z których rozwija się czerniak.

PRZEDAWKOWANIE
- Chciałbym wyczulić osoby korzystające z dobrodziejstwa, które daje nam słońce, na szkodliwość przedawkowania promieniowania słonecznego. Ma to znaczenie zwłaszcza u osób z licznymi znamionami na skórze, zwanymi "pieprzykami" - poucza doktor Wojas.

Jako doświadczony dermatolog zastrzega, że przedawkowanie słońca nie musi od razu wywołać raka skóry. - Mogą to być także stany zapalne pęcherzykowe i inne posłoneczne dermatozy czyli choroby skóry - wyjaśnia.

Jak zapewnia dr Wojas, przedawkowania promieni słonecznych powinny szczególnie unikać dzieci w wieku od dziesięciu do dwunastu lat, nawet jeśli mają zdrową skórę. - Uszkodzenia słoneczne, jakie pojawią się w tym wieku, mogą w przyszłości wywołać stany rzekomo rakowe lub przedrakowe - stwierdza.

KONIECZNA KONTROLA
Doktor Wojas zaleca: - Minęła większość bardzo słonecznych dni tego lata. Zróbmy kontrolę skóry. Szczególnie te osoby, które mają bardzo liczne znamiona barwnikowe. Obyśmy nie przeoczyli czegoś, czego potem będziemy gorzko żałować.

Przed dwoma laty 62-letni mężczyzna ze Stalowej Woli zachorował na czerniaka. - Po oględzinach jego skóry zwracałem mu uwagę na niepokojące zmiany barwnikowe. Zaleciłem unikania naświetlania na słońcu, szczególnie pracy pod działaniem promieni słonecznych, bo był budowlańcem. Nie posłuchał - wspomina dr Wojas.

W tym roku wykrył dwa przypadki czerniaka u ludzi w wieku 33 i 43 lata. Zostali skierowani do specjalistycznej kliniki do Krakowa. - Czym to się skończy to trudno powiedzieć - mówi dr Wojas.

NIEBEZPIECZNY UCISK
Nie tylko słońce prowokuje do powstawania komórek rakowych. Także uciskanie i systematyczne drażnienie przebawień na skórze może prowadzić do "nowotworzenia" komórek. Szczególnie narażone są miejsca uciskane przez pasek od spodni, ściągacz skarpetek czy kołnierzyk koszuli. Ale nacieki o charakterze melanoma malignom czyli czerniaka złośliwego, mogą wystąpić także pod paznokciami przy noszeniu ciasnych butów, na karku, na łokciach.

Doktor Wojas doradza więc przyjrzenie się swojej skórze. Niebezpieczne są zwłaszcza płaskie przebarwienia w kolorze od brązowego do czarnego, w dodatku nieowłosione. Kiedy je zauważymy należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie