OPRAC.:
Mateusz Pietras
Za nami inauguracyjny konkurs nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet PAP/EPA/GEIR OLSEN
Japonka Yuki Ito wygrała pierwszy w tym sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet na normalnym obiekcie (HS 98) w norweskim Lillehammer. Na podium stanęły też Francuzka Josephine Pagnier i Kanadyjka Alexandria Loutitt. Anna Twardosz uplasowała się na 39. pozycji. Tego samego dnia do rywalizacji przystąpią mężczyźni.

Zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni pierwszą liderką w nowym sezonie PŚ

Przed konkursem mężczyzn w skokach narciarskich, startowały kobiety, dla których był to pierwszy konkurs w tegorocznej edycji PŚ. Na skoczni normalnej Lysgårdsbakken (HS98) w norweskim Lillehammer najlepiej spisała się ósma zawodniczka minionego sezonu Yuki Ito. Skok na odległość 90,5 m umiejscowił Japonkę na czwartym miejscu. W drugiej serii oddała lepsza próbę, która wynosiła 94 m. Kolejne trzy rywalki nie potrafiły osiągnąć lepszego wyniku niż 242,7 pkt.

Druga Francuzka Josephine Pagnier skoczyła 92 i 92,5 m.

W pierwszej serii najlepsza była mistrzyni świata z Planicy Kanadyjka Alexandria Loutitt po skoku na 96 m. Później wylądowała 7,5 metra bliżej i z dorobkiem 241,6 pkt spadła na trzecią lokatę. Tuż za podium uplasowała się Norweżka Eirin Maria Kvandal.

Ósme miejsce zajęła duga zawodniczka poprzedniego sezonu Niemka Katharina Althaus-Schmid.

W Lillehammer nie startuje obrończyni tytułu Austriaczka Eva Pinkelnig.

Dopiero na 14. miejscu zawody ukończyła była mistrzyni świata Słowenka Ema Klinec. W poprzednim roku stanęła na podium całego cyklu.

Reprezentantki Polski bez pucharowych punktów

W konkursie wystąpiła tylko jedna Polka. Anna Twardosz oddała skok na 72,5 metra i zakończyła udział w zawodach na 39. pozycji. Pola Bełtowska i Natalia Słowik odpadły w piątkowych kwalifikacjach.

– W ten weekend rusza Puchar Świata kobiet. Cieszymy się i liczymy na udany start. Jesteśmy tutaj z trzema skoczkiniami. Za nami udane treningi w ostatnich tygodniach, nie możemy się doczekać inauguracji sezonu. Nicole Konderla rozpocznie sezon w Pucharze Kontynentalnym

–powiedział przed wylotem do Norwegii trener reprezentacji pań, Austriak Harald Rodlauer.

W niedzielę zawodniczki będą rywalizować na dużej skoczni w Lillehammer.(PAP)