Eurovolley 2017. W półfinale Rosja rozbiła Belgię

Artur Bogacki
Rosja - Belgia
Rosja - Belgia Andrzej Banaś / Polska Press
Rosjanie w Krakowie pewnie pokonali 3:0 Belgów w drugim półfinale mistrzostw Europy siatkarzy. W niedzielnym finale (20.30 w Tauron Arenie) zmierzą się z Niemcami. Wcześniej, o 17.30, Belgia i Serbia powalczą o brązowy medal.

Rosyjski czołg w I secie bezlitośnie przejechał po belgijskiej rewelacji turnieju. "Sborna" na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:2. Później rywale przez chwilę potrafili nawiązać walkę (m.in. 12:7), ale wobec kolejnych ciosów od Rosjan ostatecznie odpuścili, przegrywając do 14.

W drugiej odsłonie "Czerwone Smoki" spisywały się nieco lepiej. Na początku trzymały się blisko rywali, ale ci odskoczyli na 10:6 i pilnowali prowadzenia. Ich spokój zmącony został poważniej tylko raz, gdy Belgowie zbliżyli się na 12:10. Odpowiedzią były trzy zdobyte z rzędu punkty, po których trener Vital Heynen poprosił o czas. A gdy Jegor Kliuka zbił przechodzącą piłkę, zespoły udały się na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:10. Faworyci wygrali do 17 i byli o krok od awansu do finału.

W III secie Rosjanie szybko dali jasno do zrozumienia, że niespodzianki w tym spotkaniu nie będzie. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:2. Później Belgowie grali nieco lepiej, ale poważniej rywalom nie zagrozili. Na drugiej pauzie było 16:10, a później "Sborna" jeszcze powiększała przewagę (nawet do 10 "oczek"), ostatecznie zwyciężając do 17.

Dla zwycięzców najwięcej punktów zdobył Ilja Wołkow (18), dla pokonanych - Tomas Rousseaux (10).

Rosja - Belgia 3:0 (25:14, 25:17, 25:17)