Przemysław Drewniak
Wielki dzień Kamila Stocha - Polak wygrał w Vikersund, zajął 2. miejsce w Raw Air i zbliżył się do Stefana Krafta w klasyfikacji PŚ Pawel Relikowski / Polska Press
Niesamowicie emocjonujący finał turnieju Raw Air obejrzeliśmy w niedzielę na skoczni w Vikersund. Siódme zwycięstwo w tym sezonie odniósł Kamil Stoch, który okazał się lepszy od Noriakiego Kasaiego i Michaela Hayboecka. Norweski turniej Raw Air wygrał Stefan Kraft, który ma jednak coraz mniejszą przewagę nad Polakiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Po emocjonującym i pełnym zwrotów akcji sobotnim konkursie drużynowym z wypiekami na twarzy oczekiwaliśmy na to, co wydarzy się w Vikersund w niedzielę. Stawka zawodów była ogromna, bo ważyły się losy nie tylko cyklu Raw Air, ale też walki o Kryształową Kulę – dla Kamila Stocha to był ostatni dzwonek, by zacząć odrabiać stratę do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Krafta.

Podobnie jak w sobotę, mocno wiejący wiatr pod narty uatrakcyjnił zawody i pozwolił wielu zawodnikom na pobicie swoich rekordów życiowych. Udało się to m.in. Dawidowi Kubackiemu, który w drugiej serii poszybował na odległość 232 metrów. Było też niebezpiecznie – Kevin Bickner po ustanowieniu rekordu USA (244,5m), w drugiej serii popełnił błąd przy lądowaniu i nieszczęśliwie upadł, po czym został przetransportowany do szpitala.

Na najwyższym poziomie skakali ci, od których mogliśmy tego oczekiwać. Andreas Wellinger (242m), Stoch (238,5m), Kraft (237,5m) i Hayboeck (241,5m) uzyskali za swoje skoki niemal identyczne noty – po pierwszej serii różnica między prowadzącym Niemcem i czwartym Austriakiem wynosiła zaledwie 3,6 punktu. Wydawało się, że to właśnie ten kwartet rozstrzygnie między sobą losy konkursu.

Końcówka drugiej serii miała jednak zupełnie nieobliczalny przebieg, a wszystko wmieszali się Noriaki Kasai i Johann Andre Forfang. 44-letni Japończyk pobił swój życiowy rekord, a skok na odległość 241,5m dał mu najlepsze w tym sezonie drugie miejsce. Forfang oddał z kolei najdłuższy lot w konkursie (245,5m) i zajął czwartą lokatę.

Najrówniej z czołówki skakał Stoch, który uzyskał kolejno 238,5 i 237 metrów. Gdy swój skok w drugiej serii zepsuł Kraft (215 m i ostatecznie 5. miejsce), wydawało się, że prowadzący po pierwszej serii Wellinger musi tylko dopełnić formalności, by zwyciężyć w klasyfikacji Raw Air. Młody Niemiec nie poradził sobie jednak w trudnych warunkach i oddał fatalny skok na odległość 166 metrów. Efekt? Spadek na 18. miejsce w konkursie i na trzecie w cyklu Raw Air, który wygrał Kraft przed Stochem.

Dzięki wygranej Stoch odrobił dystans do Krafta w klasyfikacji generalnej PŚ. Obecnie Polak traci do Austriaka 31 punktów, a o wszystkim zadecydują dwa ostatnie konkursy indywidualne w Planicy.

Pozostali z biało-czerwonych w Vikersund nie spisali się rewelacyjnie. Maciej Kot zajął 14., Kubacki 17., a Piotr Żyła 23. miejsce. W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów Polska ma 263 punktów przewagi nad Austrią.