Satysfakcja Matlaka

/PISZ/
Andrea Pavelkowa (nr 7) przebiła się przez blok złożony z Eleonory Staniszewskiej (od lewej), Beaty Strządały i Mileny Rosner. Marcin Radzimowski

W meczu serii A pierwszej ligi siatkarek Nafta Gaz Piła przegrała ze STALĄ MIELEC 2:3 (25:14, 22:25, 25:18, 22:25, 13:15).

Stal: Pugaczowa, Kicior, Wysocka, Cabajewska, Pavelkova, Rutkowska oraz Kościelna (libero), Ząbek, Lis, Natanek.

Nafta: Buławczyk, Bełcik, Rosner, Staniszewska, Strządała, Skowrońska oraz Styskal (libero), Chojnacka, Skorupa, Orłowska, Davis.

Sędziowali: H. Darocha z Gliwic i B. Nowak z Bielska-Białej. Widzów - 1000.

Szkoleniowiec Stali, Jerzy Matlak nie tak dawno odnosił sukcesy z Naftą. Jednak działacze tego klubu rozstali się z nim w niezbyt przyjemny dla niego sposób. Szkoleniowiec przyszedł więc z Nafty do Mielca. W ubiegłym roku Matlak z ówczesnym TeleNetem pojechał do Piły na decydujący o brązowym medalu mecz i wygrał 3:2. Teraz historia się powtórzyła, a trener mielczanek z satysfakcją patrzył na tych, którzy przed dwoma laty go zwolnili.

W pierwszej partii wyrównany bój trwał do stanu 6:6, ale później nasze dziewczęta nie mogły sobie poradzić z mocną zagrywką Katarzyny Skowrońskiej i przegrały seta bardzo wyraźnie - 14:25.

Wydawało się, że mecz będzie miał bardzo krótką historię, ale mielczanki ani myślały oddawać spotkania bez walki. Kiedy jednak po ataku Mileny Rosner Nafta wygrywała 14:9, nic nie wskazywało na przedłużenie meczu. Przy stanie 17:14 dla gospodyń eks-mielczanka Eleonora Staniszewska zaserwowała w aut, po chwili pomyliła się Strządała. Stal grała coraz odważniej. Po asie serwisowym Katarzyny Wysockiej mielczanki doprowadziły do remisu 17:17, a po ataku Izabeli Rutkowskiej wyszły na prowadzenie, którego nie oddały już do końca tej partii. Bardzo dobrze kolejny zresztą raz grała libero naszego zespołu, Elżbieta Kościelna, na rozegraniu świetnie radziła sobie Ewa Cabajewska.

Jednak nasze dziewczęta nie "poszły za ciosem" i nieco przespały początek trzeciego seta. Nafta uciekła na 8:5. Później było 10:6, 13:9, 17:11 i choć mielczanki szybko nie spasowały, to jednak od stanu 22:17 grały jakby bez wiary w wygranie tej partii.

Ale już na początku czwartego seta nasze dziewczęta dwukrotnie zablokowały Strządałę, objęły prowadzenie 3:1 i uwierzyły, że nie wszystko jeszcze stracone. Gospodynie doprowadziły jednak do remisu po 7, ale Stal znów uciekła na 3 punkty - 11:8. Im bliżej było końca seta, tym przewaga Stali topniała. Wreszcie po ataku Gabrieli Buławczyk Nafta objęła prowadzenie 19:18. Ale mielczanki pokazały wtedy charakter, zaczęły grać z ogromnym poświęceniem. Bardzo dobre zmiany dawały w tym meczu: Katarzyna Ząbek, Małgorzata Lis i Marta Natanek. Jednak najlepiej spisywały się Anna Kicior i Rutkowska. Przy stanie 23:22 dla mieleckiego zespołu pomyliła się Strządała, a po ataku Andrei Pavelkowej mielczanki doprowadziły do tie-breaku.

Jeszcze do niedawna mielczanki przegrywały piąte sety. Tak było w pierwszym meczu Nafty ze Stalą, rozegranym w listopadzie w Mielcu. W Pile było odwrotnie. W decydującym secie pierwszy punkt zdobyła Pavelkowa, ale później trzy "oczka" ugrały miejscowe i wyszły na prowadzenie 3:1. Po ataku Swietłany Pugaczowej było 4:4, ale po zmianie stron Nafta wygrywała 10:8. Od tej pory rozpoczął się wyrównany bój. Przy stanie 13:13 kibice wstali z miejsc i oglądali końcówkę spotkania na stojąco. Kiedy przy pierwszym meczbolu z obejścia skutecznie zaatakowała Kicior, miejscowi fani usiedli, a mielczanki wykonywały taniec radości.

W innych meczach: Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz - Winiary Kalisz 3:2 (21:25, 25:16, 25:11, 20:25, 15:9), AZS AWF Poznań - Dalin Myślenice 2:3 (25:15, 23:25, 25:19, 14:25, 11:15), Muszynianka Muszyna - Energa Gedania Gdańsk 3:2 (22:25, 25:17, 22:25, 25:19, 15:11), ZEC SV Gwardia Wrocław - BKS Stal Bielsko-Biała 0:3 (22:25, 18:25, 13:25).

W następnej kolejce, 19 lutego: Stal - Centrostal.