Sprzedany mecz!?

Piotr SZPAK

Nie popisali się koszykarze Siarki Skobud Tarnobrzeg, którzy we własnej hali przegrali ze Spójnią Stargard Szczeciński. Nie grała Stal Stalowa Wola, której mecz z Pyrą w Poznaniu odbędzie się środę.

* SIARKA SKOBUD TARNOBRZEG - Spójnia Stargard Szczeciński 82:84 (15:15, 24:19, 20:26, 23:24)

Siarka: Kruk 24 (3x3), Zych 20, Polek 8 (2x3), Kosior 5, Włodarczyk - Pelczar 11 (1x3), Peciak 8, Papka 6.

Spójnia: Biela 22 (3x3), Mazur 18 (4x3), Nizioł 11 (3x3), Łukomski 7, Soczewski 6 - Sudowski 10, Szczerbala 8 (2x3), Piechucki 2.

Sędziowali: D. Zapolski z Elbląga, M. Bieńkowski z Warszawy i P. Białas z Wrocławia. Widzów - 150.

Kilka sekund po skończonym spotkaniu oglądający je prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński w rozmowie z trenerem Siarki Zbigniewem Pyszniakiem wyraził swe zdanie. - Odnosiłem takie wrażenie, jakby ten mecz został sprzedany. Czy tak było, nie wiem, ale wiem jedno: trzeba z zawodnikami przeprowadzić męskie rozmowy, bo dalej tak być nie może - powiedział prezydent.

Pierwsza połowa meczu była popisem rozgrywającego Siarki Grzegorza Kruka, który imponował nie tylko rzutami, ale też odważnymi wejściami pod kosz rywali. W tym okresie gra Siarki raczej nie szwankowała, a podobać się musiały szczególnie zbiórki gospodarzy w obronie. W ataku było już gorzej, bo tarnobrzeżanie decydowali się na rzuty zza linii 6,25 m, które okazywały się niecelne. Wyrównana walka trwała do połowy drugiej kwarty, wtedy na kilka "oczek" uciekli gospodarzom rywale, którzy po trafieniu zza linii 6,25 m Huberta Mazura przegrywali 25:30. Siarka doszła jednak rywali, a pierwszą połowę imponującym rzutem z daleka, równo z końcową syreną zakończył Kruk.

Trzecia "ćwiartka" jest zazwyczaj najsłabszą częścią meczu w wykonaniu tarnobrzeżan, tak też było tym razem, ale zaczęło się obiecująco. Siarka wygrywała już 10 punktami - 53:43, ale od tej chwili miejscowi przestali praktycznie bronić, popełniali rażące błędy w ataku i rywale za sprawą szalejących na parkiecie Łukasza Bieli i Huberta Mazura nie tylko odrobili straty, ale też wyszli na prowadzenie 60:59. Pierwsze punkty ostatniej, czwartej kwarty zdobył Arkadiusz Papka, po chwili trafił Krzysztof Zych i było 63:60 dla gospodarzy. Ale Biela, Mazur i spółka nie zrazili się takim obrotem sprawy i w 37 minucie, po trafieniu Bieli wygrywali już 75:65. Siarkę stać było jeszcze na zryw. Na 40 sekund przed końcem meczu, po akcji 2+1 w wykonaniu Pawła Kosiora było tylko 82:84. Gospodarze zebrali piłkę w obronie i mieli 15 sekund na przeprowadzenie akcji dającej dogrywkę albo zwycięstwo. Niestety, miejscowi potracili głowy i zaczęły się podejrzenia o nieczysty przebieg spotkania...

Po meczu powiedzieli:
Zbigniew Pyszniak, trener Siarki:
- Za dużo było marazmu i nonszalancji w grze naszej drużyny. W końcówce meczu nie trafiliśmy pięciu rzutów osobistych, dostając kilka "czap" w obronie. Co do czystości meczu nie chcę się na gorąco wypowiadać, ale faktycznie zawodnicy swą postawą sprawili, że różne można było mieć odczucia.

Ireneusz Purwiniecki, trener Spójni: - Kupiliśmy mecz!? To nonsens! Siarka nam sprzedała i co? A gdyby piłka po rzucie Pelczara wpadła do kosza, to przecież gospodarze by wygrali jednym punktem. Było to słabe spotkanie, a my cieszymy się ze zwycięstwa, które pozwala zachować nam szansę na czołową "ósemkę".

Krzysztof Zych, koszykarz Siarki: - Przegraliśmy to spotkanie obroną. Fatalnie rozegraliśmy końcówkę spotkania, te 15 sekund, które mieliśmy, powinny nam wystarczyć choćby do doprowadzenia do dogrywki. Oskarżanie nas o sprzedanie meczu jest nieporozumieniem i nawet nie chce mi się na ten temat dyskutować.

W pozostałych spotkaniach: Basket Kwidzyn - Zastal Zielona Góra 98:65, ŁKS Łódź - AZS Politechnika Radom 98:87, Tytan Częstochowa - Górnik Wałbrzych 92:77, Znicz Jarosław - Sokół Łańcut 83:57, Polpak Świecie - Alba-Echo Chorzów 86:80, Kotwica Kołobrzeg - Kager Gdynia - mecz dziś, Pyra Poznań - Stal Stalowa Wola - mecz w środę.

W następnej kolejce: 9 marca (zaległy) Pyra - Stal SW; 12 marca: Alba - Siarka, Stal SW - ŁKS.