Zapomniała o pałeczkach

  Zapomniała o pałeczkach

  Piotr SZPAK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nowa zawodniczka drużyny tenisistek stołowych KTS Elpe-Eltex Tarnobrzeg 19-letnia Zhao Xiao bardzo przeżywała przylot do Polski. Wylatując z Chin, była tak roztargniona, że zapomniała... pałeczek, którymi Azjaci jedzą ryż i inne dania. Na szczęście potrafi posługiwać się tradycyjnymi europejskimi sztućcami, łyżką i widelcem.

  Zhao Xiao należy do plejady najbardziej uzdolnionych zawodniczek młodego pokolenia w Chinach.
  Urodziła się 9 stycznia 1986 roku w Sichuan, a w tenisa stołowego zaczęła grać mając niespełna sześć lat. Nie pochodzi z wielodzietnej rodziny, ma tylko pięcioletniego brata, który jeszcze nie gra, ale niebawem ma zacząć...

  Mimo swego młodego wieku Xiao ma już na swym koncie kilka znaczących sukcesów. Zdobywała medale w mistrzostwach juniorek swojej prowincji, a w ubiegłym roku zdobyła tytuł wicemistrza... Japonii. Zhao była bowiem wypożyczona do Japońskiego zespołu Sun Li i bardzo przyczyniła się do wywalczenia przez ten zespół srebrnego medalu. Teraz los rzucił ją do Polski. Pierwsze dni i godziny w Europie były dla niej szokiem, nie tylko ze względu na trudności z aklimatyzacją. Na szczęście w drużynie z Tarnobrzega jest Li Qian, która będzie pełniła rolę tłumaczki, dopóty, dopóki Xiao nie nauczy się kilkunastu słów w języku polskim. Teraz wydaje on się jej koszmarnie trudny. W tarnobrzeskiej drużynie bardzo dobrze po Chińsku mówi też Kinga Stefańska, byliśmy nawet świadkami, jak obie zawodniczki luźno sobie gawędziły. My musieliśmy poprosić o pomoc w tłumaczeniu zarówno Kingę, jak i Li Qian.

  - Nie chodziłam jeszcze po mieście, nie wiem jak wygląda Tarnobrzeg, ale na spacery przyjdzie czas, jak się mocno wyśpię - śmiała się Xiao. - Moje zainteresowania to tenis stołowy oraz Internet. Lubię siedzieć przed komputerem godzinami. Teraz właśnie przez Internet będę nawiązywała kontakt z najbliższymi. Trochę bałam się tu przyjechać, szukałam nawet na mapie gdzie jest Polska, ale rodzice dodawali mi otuchy i mówili żebym się nie martwiła, że wszystko będzie dobrze. Wygląda na to, że tak właśnie będzie - znacząco kiwa głową, pokazując, że koleżanki z drużyny są bardzo roześmiane, a ona też lubi się śmiać, czasami nawet z byle powodu.

  Zhao Xiao jest grającą ofensywnie zawodniczką, uwielbia atakować, gra przy tym bardzo widowiskowo. Będzie silnym punktem tarnobrzeskiego zespołu, bowiem druga z Chinek Li Qian gra defensywnie.

  - Trenerzy w Chinach wydali o Xiao bardzo dobrą opinię, jestem przekonany, że zrobi w naszym kraju niesamowite wrażenie na rywalkach. Widać że to bardzo fajna, wesoła dziewczyna - mówił o swojej nowej podopiecznej trener Zbigniew Nęcek.

  Xiao będzie zapewne miała spore kłopoty z przyswojeniem polskiego jedzenia, bowiem to, co konsumowała w Azji, znacznie odbiegało od tego, co jedzą nie tylko Polacy, ale i Europejczycy. Nie martwi się, że zapomniała pałeczek. Widelcem uczyła się jeść od chwili, kiedy dowiedziała się, że leci grać do Europy...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!