Mięśnie jak ze stali

  Tomasz TĘCZA

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jakub Potocki

  Jakub Potocki ©T. Tęcza

  Jakub Potocki

  Jakub Potocki ©T. Tęcza

  W Stalowej Woli mamy mistrza nad mistrzów! Jakub Potocki wywalczył pierwsze miejsce w zawodach kulturystów Grand Prix Pepa w czeskiej Opawie.

  Jakub, który od dwudziestu lat trenuje sporty siłowe, na mistrzostwa pojechał jako jeden z faworytów. Reprezentuje lubelski klub sportowy Paco, ale mieszka w Stalowej Woli. W zawodach w Czechach wzięli udział czołowi zawodnicy z Europy. Atmosfera była fantastyczna, licznie zgromadzona publiczność kibicowała swoim faworytom.

  - Zawody kulturystyczne składają się z trzech rund. W pierwszej sędziowie oceniają proporcję sylwetki, w następnej porównują budowę kilku stojących obok siebie zawodników - tłumaczy Jakub Potocki. - Ostatnia runda to układ dowolny trwający jedną minutę. Do ścisłego finału wchodzi pięciu zawodników. Na koniec jest jednominutowa dogrywka, nie oceniana przez sędziów, w której zawodnicy z czołówki prezentują się publiczności.  Jak ćwiczy mistrz?

  - W okresie budowania masy mięśniowej trenuję cztery razy w tygodniu na siłowni po godzinie i trzy lub cztery razy w tygodniu aerobik po około trzydzieści minut - mówi Jakub. - Od trzech do czterech miesięcy przed zawodami trening jest bardziej intensywny. Ćwiczenia siłowe pięć razy w tygodniu i codzienny aerobik po jednej godzinie, a przy tym ścisła dieta. Uprawianie kulturystyki i związany z tym udział w zawodach to kosztowne przedsięwzięcie, wymagające wsparcia sponsorów.

  Jakub Potocki odniósł wiele sukcesów i uczynił wiele dla propagowania sportu.

  - Uprawianie sportów siłowych wpływa na korektę postawy, redukuje nadwagę, pozwala zachować zdrową sylwetkę. Sport powinien uprawiać każdy, gdyż wpływa dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie - uważa kulturysta.

  Na co dzień Jakub Potocki prowadzi sklep kulturystyczny, udziela również fachowych porad.  Jakub Potocki ze Stalowej Woli

  Nasz mistrz ma trzydzieści pięć lat. Od dzieciństwa interesuje się sportem. Uczęszczał do szkoły podstawowej o profilu pływackim w Stalowej Woli. Po raz pierwszy wystartował na mistrzostwach jako dwudziestolatek w 1991 roku w Szczecinie. Może się pochwalić znakomitymi wynikami, jest w czołówce europejskiej i światowej, zdobył siódme miejsce na Mistrzostwach Świata. A deszcz nagród posypał się w 2006 roku. Za jego największe osiągnięcia należy uznać: złoto w kategorii do 90 kilogramów w Mistrzostwach Polski w Kulturystyce Mężczyzn, pierwsze miejsce w kategorii do 90 kilogramów i "open", czyli bez podziału na kategorie oraz w Grand Prix Pepa w Opawie w Czechach. W czerwcu zdobył dziewiąte miejsce w zawodach dla zawodowców Euro Elite Pio Tour w Kijowie i czwarte miejsce w zawodach kulturystycznych w Rypnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!