Przegląd kadr sędziowskich

  Przegląd kadr sędziowskich

  Piotr SZPAK <a href="mailto:szpak@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>szpak@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Janusz Rejczyk, były arbiter z Tarnobrzega, obecnie oceniający pracę sędziów szczebla centralnego:- Trudno mi się wypowiadać w sprawie, która wzbudza

  Janusz Rejczyk, były arbiter z Tarnobrzega, obecnie oceniający pracę sędziów szczebla centralnego:- Trudno mi się wypowiadać w sprawie, która wzbudza tyle kontrowersji. Sam osobiście mam bardzo mieszane uczucia, co do konieczności przeglądu kadr, ale skoro taką decyzję podjęły najwyższe władze naszego piłkarstwa, to trudno z nią dyskutować. ©M. Radzimowski

  Piłkarscy arbitrzy przejdą przegląd, po którym mogą stracić prawo do prowadzenia zawodów.  Zgodnie z zapowiedziami, z dniem zakończenia rundy jesiennej, rozwiązane zostały na Podkarpaciu wszystkie struktury sędziowskie, łącznie z ich władzami. To efekt afery korupcyjnej w środowisku arbitrów.  Pod koniec września zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę w sprawie rozwiązania struktur sędziowskich w związkach piłki nożnej i przeglądzie kadr sędziowskich. Nastąpić to miało po zakończeniu rundy jesiennej, a na Podkarpaciu nastąpiło w minioną niedzielę, kiedy w Kolbuszowej rozegrano ostatni w tym roku mecz, Pucharu Polski, w którym Kolbuszowianka zmierzyła się z Igloopolem Dębica.  ZAKOŃCZĄ W LUTYM  Teraz wszyscy sędziowie, którzy nie ukończyli 65 roku życia, podlegają przeglądowi kadr.
  Po dokonaniu tego nastąpi powołanie nowych oraz wybór władz sędziowskich. Arbitrzy pierwszej i drugiej ligi podlegają przeglądowi kadr w terminie do 20 lutego 2007, natomiast sędziowie trzeciej ligi i klas niższych do 28 lutego. Zgodnie z uchwałą w każdym wojewódzkim związku musi być powołana komisja ds. przeglądu kadr, składająca się z pięciu osób, nie będących obecnie, ani też w przeszłości arbitrami piłkarskimi. W skład komisji musi obowiązkowo wejść rzecznik etyki danego związku. W Podkarpackim ZPN w skład komisji wejdzie prezes Kazimierz Greń oraz rzecznik etyki Marek Hławko. Trzy dalsze osoby mają zostać wybrane podczas czwartkowego posiedzenia zarządu.  NOWE WNIOSKI  Każdy sędzia musi teraz złożyć ponowny wniosek o przyjęcie do organizacji. Do chwili uzyskania akceptacji nie może on prowadzić zawodów. Arbitrom, w stosunku do których prowadzone są postępowania prokuratorsko-sądowe rozpatrywanie wniosków będzie się zawieszać do czasu wydarza orzeczenia sądowego lub prokuratorskiego. W podokręgu Stalowa Wola, skupiającym arbitrów z naszego Regionu (Tarnobrzeg, Nisko, Nowa Dęba, Stalowa Wola, Rudnik), jest 150 rzeczywistych sędziów. Ilu przyjętych zostanie powtórnie? To już będzie zależało od komisji. Zainteresowanie jest spore. Chodzi też o nowe zasady doboru kadr sędziowskich. Nie mogą to być ludzie, którzy prowadzenie zawodów traktują tylko i wyłącznie jak możliwość dorabiania. Preferowani będą byli piłkarze, a więc osoby "czujące" piłkę.  "CZYSTKA" CZY FIKCJA?  Środowisko sędziowskie, także piłkarskie jest podzielone na temat zasadności przeglądu kadr. Słychać głosy mówiące o tym, że przegląd kadr okaże się zwykłą fikcją, a żadnemu sędziemu włos z głowy nie spadnie. Ale są też głosy mówiące o tym, że przegląd kadr może być "czystką", po której część skorumpowanych i nierzetelnych arbitrów pożegna się z gwizdkiem. W podokręgu Stalowa Wola nie brak przykładów mówiących o "czarnych owcach" w środowisku. To od sędziego ze Stalowej Woli, Antoniego Fijarczyka, rozpoczęła się największa afera korupcyjna w polskim futbolu, natomiast arbiter ze Stalowej Woli pijany prowadził mecz klasy A pomiędzy Ceramiką Hadykówka i LZS Jadachy!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!