Brawa dla Stalówki

Arkadiusz KIELAR [email protected], Piotr SZPAK [email protected]
Koszykarze Stali Stalowa Wola (z piłką Adama Lisewski) sprawili miłą niespodziankę, wygrywając w Rybniku. S. Czwal
Pierwszoligowi koszykarze Siarki Tarnobrzeg skompromitowali się po raz kolejny, tym razem w Sopocie.

Tylko pierwszoligowi koszykarze Stali Stalowa Wola wrócili z wyjazdu zadowoleni, wygrywając w Rybniku i rehabilitując się za ostatnie porażki. Niestety, po raz kolejny rozczarowała Siarka Tarnobrzeg, która nie sprostała rywalom w Sopocie.
MKKS Rybnik - Stal Stalowa Wola 71:86 (22:23, 26:25, 5:15, 18:23).

Stal: Jarecki 17 (1x3), Partyka 15, Prawica 11 (1x3), Pydych 9 (1x3), Lisewski 9 (1x3) - Szczepaniak 17 (3x3), Nikiel 8.
Rybnik: Frankowski 20 (1x3), Kukuczka 20 (3x3), Grabiec 10 (2x3), Mrówczyński 7 (1x3), Kozieł 4 (1x3) - Paszowski 4, Środa 2, Zmarlak 2, Marczyk 2.
Sędziowali: A. Bartocha z Kielc, Robert Zając, Marek Czernek z Krakowa. Widzów 300.

Koszykarze "Stalówki" sięgnęli po pierwszą wygraną w tym sezonie na wyjeździe i należą się im brawa. Bo rybniczanie, choć beniaminek, na swoim koncie mieli do meczu z zespołem ze Stalowej Woli trzy wygrane, w tym ze Sportino Inowrocław i tylko jedną porażkę z Zastalem Zielona Góra. A tacy zawodnicy, znani z występów w innych pierwszoligowych zespołach, jak Wojciech Kukuczka, Mirosław Frankowski czy Marcin Środa mają swoją markę. I po pierwszych dwóch kwartach trudno było wskazać zwycięzcę, bo na tablicy wyników mieliśmy remis 48:48. Po długiej przerwie zawodnicy obu zespołów mieli początkowo kłopoty ze skutecznością, które przełamali tylko "stalowcy", między innymi dzięki dobrej grze Jacka Jareckiego. I dzięki temu osiągnęli wyraźną przewagę (63:53), której nie oddali już do końca. Wszyscy zawodnicy Stali, którzy pojawili się na parkiecie, punktowali, a trzy "trójki" trafił Bartłomiej Szczepaniak.

Prokom II Trefl Sopot - SIARKA TARNOBRZEG 79:64 (24:10, 24:14, 13:29, 18:11).
Siarka: Zych 29, Wall 10, Kardaś 10 (3x3), Bielak 6 (2x3), Marciniak 3 - Sudowski 4, Grzegorzewski 2, Polek.
Prokom: Stelmach 23, Zamojski 14 (1x3), Grzesiński 13 (3x3), Kobus 7 (1x3) - Wilkusz 11 (3x3), S. Sikora 6, Łepeta 4, Mysłowiecki 1, Puncewicz, Ł. Sikora, Stech.
Sędziowali: M. Koralewski z Poznania, D. Nejman z Białegostoku, M. Miśkiewicz w Warszawy. Widzów 20 (dwudziestu).

Koszykarze Siarki w ubiegłych sezonach pokazali, że grać potrafią, więc trudno powiedzieć co się dzieje z zespołem. Mecz w Sopocie był kolejną kompromitacją tarnobrzeżan, którzy ograni zostali przez drużynę z juniorami w składzie bądź zawodnikami, którzy pierwszy sezon są seniorami.

Młodzi zawodnicy z Sopotu przez dwie pierwsze kwarty wręcz ośmieszali rutyniarzy z Tarnobrzega i pierwszą połowę wygrali różnicą 24 punktów - 48:24. Być może nasi gracze wystraszyli się agresywnej, na pograniczu fauli gry miejscowych. W trzeciej kwarcie goście się ocknęli i odrobili większość strat, a w ostatniej ćwiartce kontynuowali pogoń za młodym przeciwnikiem. Na 3,5 minuty przed końcem spotkania było 61:61. Niestety, w tym momencie nogę skręcił Piotr Kardaś, który musiał opuścić boisko. W jego miejsce wszedł Łukasz Grzegorzewski, który w minionym sezonie należał do najlepszych graczy Siarki. W tym gra słabo, co potwierdził w Sopocie, dał kilka "wolt" i juniorzy szybko uciekli seniorom.
W pozostałych spotkaniach: Sokół Łańcut - Żubry Białystok 75:53, Big Star Tychy - Wózki Pruszków 67:63, Zastal Zielona Góra - Polonia 2011 Warszawa 76:47, Sportino Inowrocław - Tarnovia Tarnowo Podgórne 85:61, Resovia Rzeszów - Znicz Jarosław 59:79, Politechnika Poznań - Start AZS Lublin 97:71.

16. Start 5 5 304:426

Po rundzie zasadniczej drużyny z miejsc 1-8 awansują do play off o awans, z miejsc 9-16 zagrają w play out o utrzymanie.
W następnej kolejce, 20 października: STAL - Sportino, SIARKA - Zastal.