Efektowna akcja w wykonaniu koszykarza Siarki Łukasza Grzegorzewskiego (z piłką). M. Radzimowski
Dramat koszykarza "Stalówki". Półtora tysiąca kibiców na derbach! Siarka kończyła rezerwowymi.
Po meczu radość w drużynie „Siarkowców” była olbrzymia.
Po meczu radość w drużynie „Siarkowców” była olbrzymia. M. Radzimowski

Po meczu radość w drużynie "Siarkowców" była olbrzymia.
(fot. M. Radzimowski )

- To był kosmos - mówił przez telefon kilka minut po meczu drugi trener koszykarzy Stali Stalowa Wola Bogdan Pamuła i miał rację. To był kosmos, emocjonujący, stojący chwilami na bardzo dobrym poziomie mecz. Szkoda tylko, że przed jego rozpoczęciem osobisty dramat przeżył koszykarz Stali Paweł Pydych.

SIARKA TARNOBRZEG - STAL STALOWA WOLA 87:82 (31:15, 25:18, 19:19, 12:30).
Siarka: Kardaś 19 (2x3), Grzegorzewski 19, Zych 17 (1x3), Marciniak 13 (1x3), Wall 9 - Polek 4, Sudowski 4 (1x3), Włodarczyk 2, Bąk.
Stal: Pydych 24 (3x3), Lisewski 10, Jarecki 9, Prawica 7 (1x3), Partyka 2 - Szczepaniak 21 (1x3), Szewczyk 4, Grzyb 3, Nikiel 2.
Sędziowali: G. Łata, J. Chrząszcz i M. Godek. Widzów 1500.

Przed meczem w Tarnobrzegu drużyna Stali wzięła udział w pogrzebie narodzonej przed tygodniem córeczki Pawła Pydycha. Paweł na mecz do Tarnobrzega przyjechał i zagrał! Od pierwszej chwili widać było u niego przygnębienie. Walczył jednak z wszystkich sił, został zresztą najskuteczniejszym zawodnikiem meczu. Błysnął wielką klasą jako sportowiec i wielką klasą jako człowiek. To był bez przesady bohater derbów, potrafiący zachować w sobie olbrzymie cierpienie.

BIELAK W CYWILU
W piątek do tarnobrzeskiego klubu nadszedł z Polskiego Związku Koszykówki faks informujący o tym, iż wydział gier nałożył na Macieja Bielaka karę dyskwalifikacji w postaci zawieszenia na jedno spotkanie!

Dlaczego? Otóż okazało się, że po wygranym przez Siarkę meczu z Tarnovią w Tarnowie Podgórnym, Bielak, który był wtedy najlepszym zawodnikiem na boisku i którego rzut w ostatniej sekundzie za trzy punkty zapewnił Siarce wygraną 82:81, powiedział pod adresem jednego z arbitrów obraźliwe słowa. Sędzia opisał wydarzenie w sprawozdaniu z meczu i stąd się wzięła sankcja dla tarnobrzeżanina. Bielak zasiadł więc na ławce rezerwowych w cywilnym ubraniu i dopingował kolegów.

Kondolencje od Siarki

Na ławce rezerwowych Siarki zastanawiano się dlaczego zawodnicy Stali grali z czarnymi wypustkami. Dopiero po meczu tarnobrzeżanie dowiedzieli się o tragedii Pawła Pydycha. Zawodnicy, trenerzy i działacze sekcji prosili nas byśmy przekazali wspaniałemu stalowowolskiemu koszykarzowi kondolencje.

PRZECIERALI OCZY
Ci, z rekordowej liczby kibiców, którzy spodziewali się zaciętej gry, przecierali oczy ze zdumienia. Na parkiecie rządziła Siarka. Zaczął od rzutu za trzy punkty Michał Marciniak, z wolnych poprawił Piotr Kardaś i po minucie było 5:0. Trzy minuty później po trafieniu bardzo dobrze grającego Łukasza Grzegorzewskiego "Siarkowcy" prowadzili już 14:3. Trener Stali Leszek Kaczmarski poprosił o przerwę, po niej stalowowolanie zamiast grać zaczęli się kłócić z arbitrami. Faktem jednak jest, że sędziowie nie byli zbyt łaskawi dla gości, kilka razy ewidentnie ich krzywdząc.

Nic dziwnego, że nerwowa atmosfera udzieliła się nawet Romanowi Prawicy, który nie trafił żadnego z dwóch "osobistych". Komentowanie "pracy" arbitrów zakończyło się źle dla Rafała Partyki i Roberta Grzyba, którzy zostali ukarani przewinieniami technicznymi.

KONCERT TRWAŁ
W drugiej kwarcie trwał koncert gry gospodarzy, a do Grzegorzewskiego, Marciniaka i Kardasia dołączyli Krzysztof Zych oraz Daniel Wall. W 13 minucie po trafieniu Kardasia Siarka wygrywała 40:17 i zanosiło się na pogrom gości. Jednak arbitrzy coraz bardziej ochoczo zaczęli odgwizdywać faule miejscowym. Gospodarze utrzymywali jednak wysoką przewagę, która w trzeciej "ćwiartce" osiągnęła przewagę aż 27 punktów - 71:44. W błędzie byli jednak wszyscy ci, którzy uważali, że jest po meczu i po emocjach. Stalowowolanie już wtedy zwietrzyli szansę walki, może nie o zwycięstwo, ale o zniwelowanie wysokiej przewagi gospodarzy. Rozegrał się Paweł Pydych, bardzo dobrze grał Bartłomiej Szczepaniak. Po trzech kwartach Siarka wygrywała 75:52, ale gospodarze nie mogli już grać agresywnie w obronie. Po cztery przewinienia mieli na koncie Kardaś, Marcianiak, Wall i Zych.

ZACZĘLI "SPADAĆ"
Pierwszy jednak po pięciu przewinieniach osobistych "spadł" z boiska gracz "Stalówki" Rafał Partyka. Stało się to już po 15 sekundach gry w ostatniej kwarcie. Następnie plac gry opuszczali kolejno Marciniak, Wall, Zych i Kardaś. W Siarce musieli grać dublerzy, którzy starali się jak mogli. Stal zwietrzyła szansę i przewaga tarnobrzeżan topniała w oczach. Na 1,42 min przed końcem po trafieniu Szczepaniaka gospodarze wygrywali tylko 80:75, a kiedy na początku ostatniej minuty gry, po punktach zdobytych przez Adama Lisewskiego było 80:78, wydawało się, że goście nie wypuszczą już szansy z rąk. Stal miała wtedy na boisku silniejszy kadrowo zespół (na 24 s przed końcem "spadł" Pydych). W Siarce grali już tylko rezerwowi, w tym junior Piotr Bąk (który zebrał sporo zasłużonych braw). A jednak to gospodarze lepiej wytrzymali próbę nerwów. Z rzutów wolnych trafiał Waldemar Polek, a po meczu była olbrzymia radość gospodarzy.

W pozostałych spotkaniach: Politechnika Poznań - Wiecko-Zastal Zielona Góra 62:66, Sokół Łańcut - Prokom II Trefl Sopot 84:66, Start AZS Lublin - Polonia 2011 Warszawa 78:93, Znicz Jarosław - Tarnovia Tarnowo Podgórne 100:64, Big Star Tychy - Sportino Inowrocław 71:61, Resovia Rzeszów - BT Wózki Pruszków 96:75.

16. Start 10 10 640:867

Po rundzie zasadniczej drużyny z miejsc 1-8 awansują do play off o awans, z miejsc 9-16 zagrają w play out o utrzymanie.
W następnej kolejce, 24 listopada: STAL SW - Znicz, Polonia - SIARKA.