Trzy medale podkarpackich lekkoatletów podczas Mistrzostw Polski

Grzegorz Lipiec
Srebro dla Joanny Jóźwik, srebro w biegu na 1500 metrów dla Danuty Cieślak, brąz Bartłomieja Stója w rzucie dyskiem na krajowym czempionacie.

W weekend stolicą polskiej lekkiej atletyki był Białystok. Podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Seniorek oczywiście nie zabrakło świetnych występów naszych zawodników.

W chodzie, biegach oraz dysku

Liderka tabel, Matylda Kowal z CWKS Resovii Rzeszów oraz obrończyni tytułu, Katarzyna Kowalska, nadały tempo finałowemu biegowi na 3000 metrów z przeszkodami. Ostatecznie złoto zdobyła Kowal (10:04.12), która nie dała się na ostatniej prostej wyprzedzić Kowalskiej (10:05.32). Brązowy medal zdobyła Mariola Ślusarczyk, finiszująca z czasem 10:17.20.

Mistrzynią Polski w chodzie sportowym na 5000 metrów została Paulina Buziak z LKS Stali Mielec (22:20.99), która zdecydowanie pokonała Katarzynę Golbę (22:33.55) - podopieczna Grzegorza Sudoła z Nowej Dęby oraz Agnieszkę Ellward (23:12.05).

W chodzie na dystansie 10000 metrów zdecydowane zwycięstwo w mistrzostwach Polski odniósł pochodzący z Huciska w powiecie niżańskim Artur Brzozowski - 40:17.91. Zawodnik katowickiego klubu AZS AWF o blisko minutę wyprzedził na mecie Jakuba Jelonka (41:10.22). Trzeci był Damian Błocki - 41:41.39.

Świetnie oglądało się biegi finałowe na 800 metrów, zamykające główną część sobotniej sesji zawodów. W rywalizacji pań po pierwszym okrążeniu Angelika Cichocka miała minimalną przewagę nad Joanną Jóźwik (wychowanka Victorii Stalowa Wola, obecnie AZS AWF Warszawa), ale nie oddała jej już do mety. Na ostatniej prostej zawodniczka SKLA Sopot powiększała przewagę i wygrała ze znakomitym czasem 2:00.91, lepszym od wskaźnika PZLA na londyńskie mistrzostwa globu. Druga była Jóźwik - 2:01.58. Brązowy medal zdobyła zawodniczka miejscowego Podlasia Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:02.96). Szóste miejsce zajęła wychowanka Sparty Stalowa Wola, obecnie CWKS Resovia Rzeszów - Anna Sabat, a siódma była Angelika Sarna (wychowanka Victorii, teraz AZS AWF Warszawa). W eliminacjach przepadła Oliwia Pakuła (wychowanka Victorii).

Wiele emocji było w konkurencjach rzutowych. Złoto w rzucie dyskiem zdobył Robert Urbanek. Prezentujący w ostatnich startach bardzo dobrą formę brązowy medalista mistrzostw świata w drugiej serii rzucił 64.37 i objął prowadzenie wyprzedzając Piotra Małachowskiego (64.07). Przyszły mistrz kraju poprawił się jeszcze w piątej serii gdy uzyskał aż 65.29 i przypieczętował swój triumf. Małachowski chciał jeszcze zagrozić koledze z reprezentacji, ale popisał się tylko rzutem na 64.44 i zdobył ostatecznie srebro. Na trzecim miejscu konkurs zakończył wychowanek Victorii Bartłomiej Stój - 61.41.

Sztafety i 1500 metrów

W niedzielę fani z naszego regionu czekali przede wszystkim na bieg na 1500 metrów pań. Tam Danuta Cieślak z Victorii Stalowa Wola nie zawiodła, zajęła drugie miejsce, a wygrała będąca poza zasięgiem rywalek Sofia Ennaoui. Zwycięstwo „Zośki” było przygniatające. Nikt od 37 lat nie wygrał aż z taką różnicą biegu na tym dystansie! Danusia może być z siebie zadowolona, bo przy finiszu nie dała się wyprzedzić rywalce, pokazała że szybkościowo wszystko jest w porządku.

W biegu sztafet 4x400 metrów pań wygrała ekipa AZS AWF Warszawa I z Jóźwik w składzie. Angelika Sarna była w składzie drugiej drużyny warszawianek i ekipa ta zajęła piąte miejsce. Joasia może już myśleć o Mistrzostwach Świata w Londynie i jak sama podkreśla tam pokaże swoją najlepszą dyspozycję. - Na pewno to bieganie teraz nie jest tym co chciałabym prezentować. W Londynie ma być zupełnie inaczej i tego się cały czas trzymam - mówi.

Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz) zdobyła złoty medal w biegu na 110 metrów przez płotki. Nie było niespodzianki w konkursie rzutu młotem pań. Anita Włodarczyk potwierdziła swoją wysoką dyspozycję i rzuciła młotem w najlepszej próbie na odległość 80.79- to najlepszy wynik w tym sezonie na świecie! Konrad Bukowiecki tylko wicemistrzem kraju w pchnięciu kulą. Mistrzem został Michał Haratyk, który wynikiem 21.53 ustanowił swój nowy rekord życiowy.

Emocje

Żywiołowo dopingowany przez licznie przybyłych kibiców Wojciech Nowicki - młociarz miejscowego Podlasia - zdobył pierwsze w karierze złoto mistrzostw Polski. Podopieczny Malwiny Sobierajskiej-Wojtulewicz zaczął konkurs od próby na 77.97, a w trzeciej serii poprawił się jeszcze na 78.96, uzyskując drugi najlepszy rezultat w karierze. Kropkę nad i pewny już zwycięstwa Nowicki postawił w ostatniej próbie, w której posłał młot na 80.47 ustanawiając nie tylko rekord życiowy, ale również rekord stadionu na Zwierzyńcu. - Jeszcze to technicznie nie wygląda jak powinno. Chciałbym państwu podziękować za tak liczne przybycie. - powiedział po zmaganiach świeżo upieczony mistrz Polski, a kibice nagrodzili swojego czempiona gromkimi brawami.

Za plecami Nowickiego walczył Paweł Fajdek, który przebudził się w drugiej części konkursu. Po trzech niezmierzonych rzutach dopiero w czwartej serii posłał młot na 77.04, a w szóstej na 78.64 ale to było zbyt blisko by odebrać złoto Nowickiemu. Brązowy medal zdobył Arkadiusz Rogowski - 66.15. Tytuł mistrza Polski w biegu na 400 metrów obronił Rafał Omelko, który nie dał szans rywalom triumfując w czasie 45.67. Finalista ubiegłotygodniowych mistrzostw Europy do lat 23 Kajetan Duszyński zajął w Białymstoku drugie miejsce z wynikiem 46.16. Brązowy medal wywalczył Dariusz Kowaluk - 46.40.

Joanna Linkiewicz pewnie triumfowała w biegu na 400 metrów przez płotki. Wrocławianka wygrała z czasem 56.00. Za wicemistrzynią Europy biegła Emilia Ankiewicz, która walczyła w Białymstoku o minimum na mistrzostwa świata, ale ostatecznie finiszowała 0.31 sekundy za Linkiewicz. Brązowy medal zdobyła Klaudia Żurek - 57.70.

Nieco wolniej niż w eliminacjach pobiegł na 400 metrów przez płotki Patryk Dobek. Zawodnik SKLA Sopot złamał w finale granicę 50 sekund zdobywając złoty medal z czasem 49.58 (w eliminacjach 49.15 - minimum na Londyn). Za plecami mistrza kraju finiszowali Jakub Smoliński (50.46) oraz Robert Bryliński (51.78).

Szybki był finałowy biegu na 800 metrów mężczyzn. Świetnie spisał się w nim Michał Rozmys, który pozostawił sobie dużo sił na mocny finisz i nie dał szans swojemu najgroźniejszemu rywalowi Arturowi Kuciapskiemu. Niedawny medalista mistrzostw Europy U-23 wygrał z czasem 1:45.70. Kuciapski srebro wywalczył wynikiem 1:46.28, a brązowy medal Grzegorz Kunc zdobył z rezultatem 1:49.41.

TOP Sportowy24. Hity internetu minionego tygodnia wyłowione z mediów społecznościowych

Wychowanek Victorii Stalowa Wola, Bartłomiej Stój, podczas białostockich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce zajął trzecie miejsce w konkursie rzutu dyskiem.