Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Huta chce zgody od BAE Systems na eksportowanie armatohaubicy Krab

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Krab na testach na poligonie Ośrodka Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Stalowej Woli
Krab na testach na poligonie Ośrodka Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
Brytyjski koncern BAE Systems i Huta Stalowa Wola finalizują porozumienie, które umożliwi uzyskiwanie zgody Brytyjczyków na eksport samobieżnej armatohaubicy Krab produkowanej w HSW – poinformowała we wtorek brytyjska firma podczas XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Dla Huty Stalowa Wola otwiera to możliwość eksportu Kraba i robienia kokosowych interesów. Dla pracowników to utwierdzenie dobrej kondycji zakładu, dobre zarobki i pewność zatrudnienia. To także dowód na dobrą jakość powstających w Hucie Stalowa Wola wyrobów zbrojeniowych.

Armatohaubica 155 milimetrów Krab jest produkowana z wykorzystaniem technologii uzyskanych w 1999 roku od BAE Systems na wieżę tego systemu. BAE Systems to wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, powstały 30 listopada 1999 roku z połączenia British Aerospace (BAe) i Marconi Electronic Systems (MES) (część zbrojeniowa General Electric Company plc).

Produkcja armaty miała dramatyczny przebieg w Hucie Stalowa Wola. Od zamrożenia prac nad jej produkcją, po nieudane próby z podwoziem polskiej produkcji Bumaru Łąbędy, wreszcie po szczęśliwy finał w postaci pozyskania podwozia na koreańskiej licencji (produkowane jest teraz w Hucie Stalowa Wola).

Jak informuje portal Defence24 program Regina, opierający się na samobieżnej opancerzonej gąsienicowej haubicy Krab, zakłada pozyskanie pięciu 24-lufowych dywizjonów. W ramach pierwszego etapu wojsko otrzymało jeden dywizjon z 24 haubicami, z których pierwsze na koreańskim podwoziu K9 przekazano armii w 2016 roku. Umowa na dostawę kolejnych czterech modułów dywizjonowych została podpisana w grudniu 2016 roku i jest warta 4,6 miliarda złotych. W efekcie do 2024 roku do Wojska Polskiego ma trafić łącznie 120 samobieżnych haubic 155 mm Krab.

Jak teraz poinformowała BAE Systems, obie firmy, które biorą udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, "finalizują porozumienie dotyczące zgód eksportowych brytyjskiego Departamentu Handlu Zagranicznego dla przyszłych kampanii marketingowych armatohaubicy Krab". I dalej: "Po zakończeniu procesu prawnego BAE Systems i HSW wspólnie zaplanują kampanie eksportowe i uzgodnią potencjalny udział HSW w globalnym łańcuchu dostaw BAE Systems" - zapowiedziano.

Oprócz doprecyzowania kwestii eksportu Kraba chodzi między innymi o włączenie HSW, w której powstaje lufa tej armatohaubicy, w produkcję broni różnych kalibrów na potrzeby koncernu BAE Systems. W umowie jest także mowa o produkcji w Polsce (prawdopodobnie we współpracy z Dezametem Nowa Dęba) amunicji dalekiego zasięgu.

Wymagania taktyczno-techniczne na system artyleryjski 155 mm, dostosowany do amunicji precyzyjnej, Ministerstwo Obrony Narodowej sformułowało jeszcze przed przystąpieniem Polski do NATO (stało się to 8 lipca 1997oku. W rozpisanym w 1997 roku przetargu wybrano wieżę zmodernizowanej brytyjskiej armatohaubicy AS-90 Braveheart. Umowę na licencję na ten wyrób HSW podpisała w 1999 roku.

Jednym z wymogów była możliwość połączenia licencyjnej wieży z polskim podwoziem. Armatohaubica, która otrzymała nazwę Krab, została spolonizowana, zwłaszcza jeśli chodzi o systemy informatyczne, jakie wyprodukowała polska firma WB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie