Targi otworzył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i wspominał, że na Polagrę przyjeżdżał jako student. To największe wydarzenie wystawiennicze w branży rolno-spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Polska żywność poszukiwana jest na rynkach światowych, o czym świadczą dane z handlu zagranicznego W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy produkty rolno-spożywcze o wartości ponad 24 mld euro.

W tym roku prognozujemy wzrost do ponad 25 mld euro. Na taką ocenę pozwalają rezultaty pierwszych 7. m-cy tego roku. Naszym największym odbiorcą pozostają kraje Unii Europejskiej, do których trafia ponad 80% wartości całego eksportu – mówił minister Jurgiel.

Przez tych kilka dni w Poznaniu w ofercie wystawców znajdziemy: mięsa i wędliny, dodatki do żywności, zioła, przyprawy, produkty mleczarskie - sery, kefiry, jogurty, mleko, wyroby piekarskie i cukiernicze - ciasta, castka, słodycze, przetwory owocowo-warzywnych, wina, wódki i likiery oraz żywność ekologiczna.

Na terenie MTP trwa jednocześnie 6 wydarzeń: Polagra FOOD, Polagra-TECH, Polagra GASTRO, pakfood, Invest Hotel i Targi Smaki Regionów (te ostatnie w dniach 23-26.09).

Zobacz więcej zdjęć: Rozpoczęła się Polagra 2017. Trendy i kulinaria na MTP [ZDJĘCIA]

Przemysław Trawa, prezes Zarządu MTP: - W produkcji żywności jesteśmy potęgą. Eksportujemy jej coraz więcej – zaznaczał podczas otwarcia Polagry. Wspominał również o tym, że coraz chętniej powracamy do żywności tradycyjnej, regionalnej, wytwarzanej w bliskiej odległości od miejsca konsumpcji.

Trwa zapowiedział zmianę koncepcji prezentacji targowych. Nowa odsłona czeka nas już w przyszłym roku i nie jesienią, a wiosną (8 – 10 maja). Nowa formuła przewiduje 3 dni kontraktacji wspieranych przez intensywną promocję targów na rynku krajowym oraz zagranicznym, współpracę z ambasadorami oraz instytucjami branżowymi, przedstawicielami sieci na rynku polskim. - Mam nadzieję, że wystawcy tę targową ewolucję zaakceptują –mówił prezes.

_____________________________________________
- Cieszę się, że wszystkie regiony Polski skorzystały w tym roku z możliwości zaprezentowania w Poznaniu swoich tradycyjnych potraw. Są tu zarówno produkty wpisane na prowadzoną przez resort Krajową Listę Produktów Tradycyjnych, jak również te które uzyskały unijne certyfikaty. Na targach tych widać naszą różnorodność, a także to co nas łączy – kulturę kuchni polskiej - mówił wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki otwierając Smaki Regionów.

Bogucki: - Coraz częściej szukamy smaków, które pamiętamy z dzieciństwa i młodości, które przypominają nam dom rodzinny

Wiceminister Bogucki - Targi Smaki Regionów:

Źródło: Twitter, MRiRW, Youtube