W kulinarnym programie telewizyjnej Dwójki wzięło udział 12 uczestników. Do finału dotarli ci, którzy najlepiej poradzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami. Piekli słodkie bezy, serniki i torty oraz wytrawne tarty. Jury brało pod uwagę smak i wygląd wypieków, a także technikę przygotowania poszczególnych potraw.

W finale wystąpiły Agata Stankiewicz, Justyna Pszczółka oraz Małgorzata Nagat.

Uczestniczki musiały wykorzystać całą swoją wiedzę, wszystkie umiejętności i wykazać się ogromną kreatywnością. W pierwszej konkurencji przygotowywały tort komunijny, a w drugiej swój popisowy wypiek. Smak, wygląd i wykonanie oceniało jury w osobach: Gosia Molska i Krzysztof Ilnicki.
Rywalizacji przyglądali się prowadzące program Marcelina Zawadzka i Dorota Czaja oraz rodziny finalistów i pozostali uczestnicy programu, którzy nie dotarli do finałowego odcinka.

Na wykonanie drugiego, autorskiego zadania dziewczyny miały 4 godziny. Tutaj panowała już pełna dowolność, jedynym warunkiem było to, aby tort liczył trzy piętra. Było to bardzo wymagające zadanie, szczególnie Agata i Gosia nie były zadowolone ze swojej pracy. Uważały, że ich torty są brzydkie i nieudane. Na szczęście później humory się poprawiły i każda z dziewczyn uważała, że jej tort jest wart nie 50000 zł, lecz milion! Do tego wraz z końcem zadania polały się łzy...

Ostatecznie wygrała Małgorzata Nagat! Z wykształcenia jest plastykiem-kulturoznawcą. Współpracuje z agencją eventową, jako animator. Nie jest wielbicielką cukru, więc stając przed ciężkim wyborem - pizza czy ciasto zawsze wybierze pizzę. Do swoich słodkości przemyca wytrawne elementy i stara się z nich stworzyć idealną słodko-słoną kompozycję. Uwielbia połączenia słodyczy z przyprawami, ziołami i kwiatami. W dziedzinie kulinariów jest zupełnym samoukiem.

Pani Małgosia oprócz tytułu Polskiego Mistrza Wypieków otrzymała 50 tysięcy złotych. Gratulujemy!