Moda uliczna na Śląsku: Choć Ślązacy potrafią się dobrze ubrać i mają naprawdę dobry gust, czasami zdarza im się popełnić modowe faux pas. Źle dobrane skarpetki, zbyt obcisłe ubrania, nadmiar frędzli i piór to tylko niektóre perełki, jakie możemy podziwiać w naszym regionie. Oczywiście nie ocenia się książki po okładce, ale strój jest przecież naszą wizytówką i w dużej mierze decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie robimy na innych

Moda na Śląsku. Ulica powie Ci wszystko

Za długie, za grube, kolorowe, w rażące wzory i podciągnięte do połowy łydek skarpetki to nadal nasz najczęstszy grzech. Zapominamy, że nie każde fuzekle pasują do każdego stroju. Karygodnym błędem jest zakładanie ich do klapek, sandałów czy butów na obcasie. Panowie: białe skarpetki nie oczyszczają Was z winy. Jeśli ubieracie sandały, po prostu włóżcie je na gołe stopy.

Za małe i za ciasne ubrania dodają nam kilogramów, a wystające części ciała (które wystawać nie powinny) wprawiają w niesmak nasze otoczenie. Lepiej założyć na siebie coś luźniejszego niż dosłownie “wylewać się” ze swojego stroju.
Zobacz galerię
Chodzenie w samej bieliźnie jest bardzo wygodne, ale na taką przyjemność można pozwolić sobie w domu. Na spacer po mieście radzimy jednak założyć spodnie - przyzwoitej długości. Prześwitujące przez leginsy majtki też nie dodadzą nam gracji.

Łączenie stylu eleganckiego ze sportowym staje się coraz bardziej powszechne i nie powinno już nikogo dziwić. Jednak taki strój warto dobrać z wyczuciem i smakiem. Lekki, wakacyjny styl gryzie się z lakierkami, nie wspominając o podkolanówkach…

Wysoka temperatura nie jest powodem do obnażania się, choć uliczne fontanny i zbiorniki wodne podstępnie zapraszają do kąpieli. Paradowanie w stroju kąpielowym w centrum Katowic sprawi, że nasze zdjęcie znajdziemy w mediach społecznościowych, a kąpiel pod palmą na rynku może nas dodatkowo “ubrać” w chorobę skórną.

Moda na Śląsku. Jaki styl mają Ślązacy

Tatiana Szczęch, stylistka, komentuje styl Ślązaków:

Trudno mi jednoznacznie ocenić styl Ślązaków. Często na naszych ulicach zauważam obojętność wobec mody czy też brak wiedzy podstawowej w zakresie ubioru. Bo jak inaczej nazwać noszenie skarpetek do sandałów czy krawatów do koszul z krótkimi rękawami? A u nas to, niestety, norma.

Warto zapamiętać, że koszula z krótkim rękawem nigdy elegancka nie była i nie będzie. W ogóle dziwi mnie, że taka jej wersja istnieje i jest w ofercie niektórych marek. W tym także upatruję problem, ponieważ one - te marki - także w jakimś stopniu kreują nasze gusta i powinny się czuć za nie odpowiedzialne.

W ogóle myślę, że problem jest głębszy i nie chodzi tylko o ubrania. Dla nas kwestie estetyki są mało istotne i zwykle spychamy je na plan dalszy. Widać to w architekturze i przestrzeni miejskiej. Zawsze z zachwytem myślę o Skandynawii, w której nawet kosze na śmieci są ładne i stoją w tych miejscach, w których powinny. Akurat Skandynawowie w kwestii mody nie są ekspertami, ale podoba mi się w nich to, że traktują ją z przymrużeniem oka. Zawsze jednak są to świadome wybory.

Latem na naszych ulicach razi mnie też negliż lub niektóre nadruki na koszulach, czasem nawet obraźliwe dla innych. Owszem, nie mogę ganić nikogo za to, że nie zna swojego typu kolorystycznego czy sylwetki, ale... dbałość o dopasowanie stroju do okazji, okoliczności i osób, z którymi się spotykamy to podstawa. Polecam wszystkim traktować ubrania jako wyraz naszego szacunku wobec innych.

Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach

Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia: