Dieta i ćwiczenia fizyczne - lekarze i dietetycy mówią zgodnie, że to najlepszy sposób na zrzucenie wagi i utrzymaniu dobrego zdrowia. Wiele kobiet jednak liczy na cudowny lek, który sprawi, że z dnia na dzień zrzucą zbędne kilogramy. Za taki środek mimo, że zakazany w Polsce, uważają lek adipex. Mieszkanki powiatu zgorzeleckiego mogą go bez problemu kupić w Czechach, a nawet w Internecie, gdzie kwitnie nielegalny handel.

- Nie mam dużej nadwagi ale ćwiczenia i dieta mi nie pomagały. Z czasem zaczęło być nawet gorzej i przybierałam na wadze. Koleżanka z pracy poleciła mi właśnie adipex. Pracuje w Czechach i lekarz, jak to określiła, „na ładne oczy” jej przepisywał. Załatwiła mi jedno opakowanie i faktycznie przez miesiąc schudłam 8 kg - opowiada nam Żaneta, mieszkanka Bogatyni.

Adipex to inna nazwa fenterminy czyli substancji narkotycznej z rodziny fenetylamin.

Działanie substancji przypomina działanie amfetaminy. Z tego też względu lek w Polsce oraz innych krajach został zakazany. Działa on na nasz mózg a szczególnie za część odpowiedzialną za uczucie głodu. Działanie adipexu hamuje łaknienie, co wiele kobiet uważa, za doskonałą kurację odchudzającą. Niejedzenie.

Pierwotnie, lek stosowany był wyłącznie przy leczeniu bardzo dużej nadwagi, wśród pacjentów, u których inne sposoby zawiodły i pod ścisłą kontrolą lekarza. Lek ma wiele skutków ubocznych.

- Pod żadnym pozorem nie powinno się stosować tego leku bez nadzoru lekarza. Uważam, że w ogóle nie powinno się go stosować. Jest bardzo niebezpieczny. Może powodować kołatanie serca, bezsenność, nadciśnienie płucne czy nawet wylew krwi do mózgu - ostrzega Grażyna Różycka - Fink, dietetyk. - Jest tak wiele sposób na odchudzanie, że wspomaganie się tego typu środkami powinno być absolutną ostatecznością. Najlepiej wykonać podstawowe badania i z nimi wybrać się do dietetyka, który zaplanuje personalnie dietę i plan odchudzania. Ważne są też ćwiczenia fizyczne. Nie ma złotej pigułki na odchudzania. W skrajnej otyłości zalecam wizytę u lekarza i możliwości wykonania operacji zmniejszenia żołądka - dodaje Fink.

Zażywając adipex kobiety często nie myślą o skutkach ubocznych. Opinie na temat leku są skrajne i podzielone. Jedna zachwalają jego skuteczność inne, wręcz przeciwnie.

- Stosowałam te tabletki kilka lat temu. Faktycznie schudłam 10 kg, ale co z tego jak szybko przybrałam 13. Jeśli się nie je, to efek jojo jest gwarantowany. Wtedy byłam młoda i głupia i w ogóle się nad tym nie zastanawiałam. Dopiero jak zmieniłam swoje nawyki żywieniowe, poszłam na siłownię i zdałam sobie sprawę z tego, że moja nadwaga bierze się również z problemów emocjonalnych, po prostu się objadałam, to dopiero schudłam - mówi nam Lucyna, mieszkanka Zgorzelca.

Wśród innych skutków ubocznych zażywania leku kobiety wymieniają: nadmierną potliwość, drżenie rąk, wypadanie włosów, ból żołądka. Lek może działać również uzależniająco. Z czasem trzeba zażywać jego coraz większe dawki by hamować łaknienie. Do zdesperowanych osób te argumenty jednak nie przemawiają, a handel kwitnie.

Cena adipexu w różnych ogłoszeniach waha się w granicach od dwustu pięćdziesięciu do trzystu złotych za opakowanie zawierające sto tabletek. Farmaceuci na pograniczy również przyzwyczaili się, że sprzedają ten i inne leki polskim pacjentom.

- Jeśli ktoś przychodzi z legalną receptą to dlaczego mam leku nie sprzedać? Wiele osób z Bogatyni pracuje w Czechach i chodzą w naszym kraju do lekarza, więc to dla nas zupełnie normalne, że realizujemy ich recepty - mówi nam farmaceutka z apteki w Hradku nad Nysą.