Światowy Dzień Łapania Za Biust to „święto” kontrowersyjne, dla wielu kobiet wręcz obraźliwe. Z głupiego pomysłu może być jednak korzyść.

Światowy Dzień Łapania Za Biust. To okazja by zadbać o piersi

Dzień Łapania za Biust to „święto” stosunkowo nowe i - delikatnie rzecz ujmując - nietypowe. Dla jednych - głupie, dla innych - śmieszne. Dla wielu kobiet jest przejawem męskiego szowinizmu i chamstwa.

Jego inicjatorem był rosyjski komik, który kilka lat temu namówił aż 1000 spotkanych na ulicy kobiet, by pozwoliły mu dotknąć swojego biustu. Chciał w ten sposób nabrać energii, by uścisnąć dłoń... Władimirowi Putinowi.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Łapania Za Biust - 5 lipca. Dlaczego obchodzimy Dzień Łapania Za Biust? [ZDJĘCIA]

Światowy Dzień Łapania Za Biust - 5 lipca obchodzimy to dziwne święto

Czy takie „święto” jest potrzebne? Na pewno skorzystał na nim inicjator, który zyskał rozgłos. Okazuje się jednak, że może też przydać się kobietom. W niektórych krajach Dzień Łapania za Biust jest bowiem obchodzony 31 marca, w ramach kampanii, promującej profilaktykę raka piersi.

ZOBACZ: Zarobki w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie. Ile zarabia kasjerka [ZAROBKI BRUTTO]

- Nie słyszałam o takim święcie i przyznam, że brzmi fatalnie - komentuje socjolog dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab w Białymstoku. - Mój pierwszy odruch jest na „nie”, czuję głęboki sprzeciw. Bardzo źle mi się kojarzy.

Jej zdaniem, pół biedy, gdyby to „święto” było elementem przewrotnej akcji społecznej, promującej badania w kierunku raka piersi.

Źródło: TVN 24

Dzień Łapania Za Biust, 5 lipca. Dlaczego może być ważny?

- Ale są lepsze sposoby - mówi. - Tego typu kampanie mogą być szokujące, ale muszą być jednoznaczne w swojej wymowie. Tutaj hasło jest wieloznaczne i mocno kojarzy się z seksualnością.

Żeby tak nie było, panowie nie powinni traktować go dosłownie. Wyprawy na ulicę - wzorem wspomnianego komika - są zdecydowanie niewskazane. W ten sposób można jedynie narazić się na spoliczkowanie przez oburzonych panie.

Dzień Łapania Za Biust - lipca. To okazja, by zachęcić do badań mammograficznych

Warto natomiast zachęcić swoje żony, partnerki, siostry lub mamy do badania piersi - czy to samodzielnego, czy też w gabinecie lekarskim. Młode kobiety powinny raz na jakiś czas wykonać badanie USG, a starsze - mammografię.

Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania na raka piersi są m.in. wiek, rodzinne występowanie nowotworu piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku czy pierwszy poród w późnym wieku. Ale szybkie wykrycie choroby to większa szansa na powrót do zdrowia.