Festiwal Filmowy w Gdyni 2017. Platynowy Lew dla Jerzego...

  Festiwal Filmowy w Gdyni 2017. Platynowy Lew dla Jerzego Gruzy

  Karolina Kruszewska

  Telemagazyn.pl

  Telemagazyn.pl

  Festiwal Filmowy w Gdyni 2017. Platynowy Lew dla Jerzego Gruzy

  ©Marek Szawdyn

  Podczas gali zamknięcia 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uhonorowano pracę jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich reżyserów i scenarzystów. Jerzy Gruza otrzymał Platynowego Lwa z rąk reżysera Jacka Bromskiego oraz Michała Kuczmierowskiego, dyrektora Pionu Marketingu PKO Banku Polskiego, sponsora głównego festiwalu.
  Festiwal Filmowy w Gdyni 2017. Platynowy Lew dla Jerzego Gruzy

  ©Marek Szawdyn

  Statuetki te przyznawane są za całokształt twórczości przez Radę Programową Festiwalu w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

  Jak zaznaczył przewodniczący stowarzyszenia podczas ogłoszenia nominacji, Jerzy Gruza powinien już dawno zostać uhonorowany tą statuetką.

  "Za filmy, seriale, setki programów TV, spektakle teatralne, za nowatorski język, który wprowadził do polskiej telewizji. Za życzliwy, ale ironiczny, często szyderczy opis naszej rzeczywistości.Za filmy, seriale, setki programów TV, spektakle teatralne, za nowatorski język, który wprowadził do polskiej telewizji. Za życzliwy, ale ironiczny, często szyderczy opis naszej rzeczywistości."

  Jerzy Gruza urodził się w 1932 roku. Studiował w łódzkiej filmówce, ale jej dyplom zdobył dopiero po latach, kiedy na swoim koncie miał już kultowe seriale telewizyjne.

  Reżyser związany był od połowy lat 50. z Teatrem Telewizji i zrealizował dla niego takie spektakle jak "Grona gniewu" Johna Steinbecka (1957), "Szkoła wdów" Jeana Cocteau, "Mały książkę" Antoine de Saint-Exupery'ego (1958).
  Jerzy Gruza odpowiada za teki kultowe seriale jak "Wojna domowa", "40-latek" i "Tygrysy Europy".  WARTO ZOBACZYĆ

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo