Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 9 w Stalowej Woli - Rozwadowie ma już 230 lat! Była wielka uroczystość. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dyrektor szkoły Lucyna Żminda na jubileuszowej uroczystości w szkole
Dyrektor szkoły Lucyna Żminda na jubileuszowej uroczystości w szkole Zdzisław Surowaniec
Publiczna Szkoła Podstawowa numer 9 imienia Jana Kochanowskiego w Stalowej Woli - Rozwadowie, zorganizowała w sobotę 6 kwietnia jubileusz 230-lecia swojego istnienia. To jedna z najstarszych szkół na Podkarpaciu i znacznie starsza od... Stalowej Woli.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Stalowej Woli - Rozwadowie ma już 230 lat!

To placówka z ogromnymi tradycjami i bogatą historią – najstarsza szkoła w mieście i jedna z najstarszych w województwie podkarpackim. Szkoła, która swoje tradycje kultywuje i przekazuje kolejnym pokoleniom, a jej współczesność cieszy się uznaniem w środowisku i mieście.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej w kościele Matki Bożej Szkaplerznej z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie przy wejściu odsłonięta została tablica upamiętniająca jubileusz. Część oficjalna i artystyczna miała miejsce w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, po czym uczestnicy wrócili do szkoły na spotkanie wspomnieniowe. Wieczorem zorganizowany został bal w Dworze Ordynata.

230 lat szkoły podstawowej

Szkolnictwo w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli, ma tradycje sięgające XVIII stulecia. W 1793 r. powstała tu jednoklasowa szkółka parafialna. Ponad sto lat później oddano do użytku szkołę z 6 salami lekcyjnymi. Na początku XX wieku była jedyną w okolicy, regularnie działającą placówką oświatową. To jest właśnie dzisiejsza „dziewiątka”, słynąca z interesujących konkursów i programów artystycznych takich jak Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny organizowany od roku 1997 oraz Konkurs Kolęd i Pastorałek, a także Dni Otwarte szkoły – Piknik Rodzinny.
 
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 9 w Stalowej Woli realizując propozycję młodzieży, Rady Pedagogicznej i rodziców wystąpiła w 1984 r. z wnioskiem o nadanie szkole imienia Jana Kochanowskiego. Patrona wybrano w wyniku głosowania uczniów. Uroczyste wręczenie sztandaru i nadanie szkole imienia odbyło się 6.VI.1987. Odsłonięto także tablicę z wizerunkiem patrona szkoły.

Już od 9 lat wiosną w szkole odbywa się szkolny, a następnie Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Kochanowskiego dla uczniów klas VI ze wszystkich szkół naszego miasta. Laureaci konkursu recytują wiersze w czasie Dnia Patrona, na który składa się też program słowno-muzyczny lub inscenizacje fraszek i innych utworów. Uczniowie występują w strojach renesansowych. Podczas wszystkich ważnych uroczystości szkolnych i środowiskowych obecny jest poczet sztandarowy naszej szkoły, który je uświetnia.

Prywatne Miejskie Gimnazjum Ogólnokształcące

Pierwsza średnia szkoła ogólnokształcąca powstała w roku 1944 jako: Prywatne Miejskie Gimnazjum Ogólnokształcące w Rozwadowie. Początkowo mieściło się ono w budynku byłego Sądu Grodzkiego w Rozwadowie. Następnie szkoła zaadoptowała dom po księciu Lubomirskim w Charzewicach. W roku 1949/50 gimnazjum zostało upaństwowione, przyjmując nazwę Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej. Następnie zaś przekształcone w roku 1952 w Liceum Pedagogiczne. Gimnazjum zakończyło swoją działalność w roku 1955. Pracę Gimnazjum wznowiono dopiero w roku 1999 po ogłoszeniu przez Ministra Edukacji Narodowej, reformy oświaty. Na początku Gimnazjum wraz z Publiczną Szkołą Podstawową utworzyło Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Stalowej Woli.
 
Od roku szkolnego 2007/2008 Gimnazjum nr 6 wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 4 łącznie ze Szkołą Podstawową nr 9. W roku szkolnym 2007/2008 gościli uczestników Międzyszkolnego Turnieju Świetlic ze szkół stalowowolskich. Celem przedsięwzięcia była integracja wychowanków świetlic szkolnych.
W 2007 roku szkoła otrzymała Rejonowy Certyfikat Zdrowia. Wizytówką szkoły stał się Powiatowy Konkurs Międzygimnazjalny „Młody Matematyk”. Jego organizatorzy pozyskali znaczących sponsorów – wyższe uczelnie z terenu miasta i województwa.

Programu Sokrates – Comenius

W roku 2008/2009 po raz kolejny odbył się Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek dla uczniów szkół stalowowolskich. Tradycją PSP 9 stał się Dzień Otwarty, podczas którego kandydaci na pierwszoklasistów oraz ich rodzice mogą obejrzeć ciekawe występy uczniów oraz zapoznać się              z ofertą edukacyjną szkoły.
Od września 2009 roku realizowali projekt Hello English w ramach programu Sokrates-Comenius. Jednoczy on szkoły z różnych krajów europejskich w celu zachęcenia dzieci do nauki języków obcych oraz rozwijania zrozumienia dla różnorodności kulturowej narodów Europy. W czerwcu 2010 roku gościliśmy grupę nauczycieli z Turcji, którzy zacieśnili współpracę z naszymi nauczycielami.

Rok szkolny 2010/2011 to czas kontynuacji programu Sokrates – Comenius. W październiku delegacja nauczycieli na czele z panią dyrektor Lucyną Żmindą odwiedziła partnerską szkołę w Turcji, co służyło wymianie doświadczeń edukacyjnych. W marcu przyjechali do nas nauczyciele z Włoch, którzy spotkali się z Radą Pedagogiczną i obejrzeli prezentację dorobku artystycznego naszych uczniów.

W maju 2015 r. szkoła we współpracy z Parafialnym Klubem Sportowym „San” na stadionie sportowym przy ul. Kusocińskiego zorganizowała pierwszy Piknik Rodzinny „Bezpiecznie, zdrowo i sportowo”. W następnych latach odbyły się kolejne edycje tej imprezy środowiskowej.

Szkoła bez klasy gimnazjalnej

Wrzesień 2017 roku był pierwszym rokiem, w którym nie utworzono I klasy gimnazjum, ale uczniowie rozpoczęli naukę w klasie 7 szkoły podstawowej , a tym samym w szkole rozpoczęto wdrażanie założeń reformy systemu oświaty z 2017 roku, która u podstawy miała  powrót 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i likwidację gimnazjów.

Szkoła znajduje się w dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowie – miejscowości założonej w 1690 r. Miasteczko niszczyły częste klęski pożarów z tym nieszczęściem borykała się też szkoła, ostatni z nich strawił zabytkowe domy w rynku. Na miejscowym cmentarzu znajdują się groby konfederatów barskich, oraz uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Godne uwagi jest Muzeum Regionalne, Kościół Matki Bożej Szkaplerznej, Klasztor o.o. Kapucynów, zabytkowe kapliczki i krzyże przydrożne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie