Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg kupił sporną działkę od rodu Tarnowskich. W miejscu ruiny Hotelu Nadwiślańskiego mógłby stanąć nowy blok. Zobacz zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zrujnowany dawny Hotel Nadwiślański w Tarnobrzegu.
Zrujnowany dawny Hotel Nadwiślański w Tarnobrzegu. Wioletta Wojtkowiak
Prezydent Tarnobrzega poinformował o zakończeniu sądowej batalii dotyczącej terenu ruiny dawnego Hotelu Nadwiślańskiego. Po wielu latach starań miasto odkupiło od rodu Tarnowskich sporną działkę, co otwiera drogę do przejęcia i zagospodarowania całej nieruchomości. Ze sprzedażą tak atrakcyjnie położonego gruntu z uregulowanym stanem prawnym z pewnością nie byłoby problemu. Mógłby tu na przykład stanąć blok mieszkalny...

Niemal jedna trzecia działki pod dawnym Hotelem Nadwiślańskim jest już własnością Tarnobrzega. Co dalej?

Samorząd Tarnobrzega jest bliski uporządkowania stanu prawnego działki, na której stoi niszczejący budynek po Hotelu Nadwiślańskim. O problemach z tym niebezpiecznym miejscem i przeszkodach w jego sprzedaży już pisaliśmy: Opuszczony i zdemolowany Hotel Nadwiślański w Tarnobrzegu straszy. Miasto nie może go sprzedać. Dlaczego?

Sprawa pomiędzy miastem a rodziną Tarnowskich od kilku lat toczyła się w sądzie. Teraz nastąpił przełom.

Jak poinformował prezydent Tarnobrzega miasto odkupiło część terenu będącego do tej pory własnością rodziny Tarnowskich, co uniemożliwiało zagospodarowanie lub sprzedaż parceli. Mowa o 19 arach, czyli blisko jednej trzeciej powierzchni działki, na której stoi budynek po hotelu (60,46 arów). Po negocjacjach z rodziną Tarnowskich miasto nabyło ziemię za 118 431 zł złotych.

Co dalej? Prezydent Tarnobrzega przekazał, że samorząd po nabyciu prawa własności do części działki wystąpi do wojewody podkarpackiego o przekazanie miastu nieodpłatnie z mocy prawa pozostałych 41 arów.

Uregulowanie tych zaszłości pozwoli nareszcie zagospodarować bądź sprzedać całą nieruchomość, na której znajduje się to, co pozostało z hotelu. Budynek po hotelu jest obecnie trwałą ruiną, nie nadaje się do remontu, a jedynie do wyburzenia. Działkę będzie można sprzedać chociażby pod budowę bloku mieszkalnego, bo jest takie zainteresowanie. Ale może pojawi się jeszcze inny pomysł oraz finansowanie. Najpierw jednak musimy jako miasto mieć prawo do całej nieruchomości, by można było podejmować dalsze decyzje

– mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Historia budynku, który wielu mieszkańców Tarnobrzega doskonale pamięta jako Hotel Nadwislański, liczy już pół wieku. Wybudowany w latach siedemdziesiątych obiekt pełnił najpierw funkcję schroniska młodzieżowego. W połowie lat dziewięćdziesiątych został przekształcony na Hotel Nadwiślański, zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W 2010 roku hotel został zamknięty i od tamtej pory nie był użytkowany. Budynek popadał w coraz większą ruinę, a nieuregulowany stan faktyczny i prawny nieruchomości na której stał, nie pozwalały na jakiekolwiek kroki.

Wprawdzie gmina Tarnobrzeg na podstawie decyzji wojewody tarnobrzeskiego z 1992 roku nabyła prawo własności do wspomnianej działki, ale decyzję tę w roku 2017 unieważnił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uzasadniając, że przedmiotowa nieruchomość nie stanowiła własności Skarbu Państwa, gdyż część działki (którą obecnie miasto Tarnobrzeg odkupiło od rodziny Tarnowskich) nie podpadała pod działanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie