Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Warsztaty „Poznać, zrozumieć, wspierać” w Szkole Podstawowej numer 4 pomogą uczniom zrozumieć swoich kolegów, autystów. Zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
W nawiązaniu do obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w środę 10 kwietnia w Szkole Podstawowej numer 4 w Tarnobrzegu przygotowano warsztaty „Poznać, zrozumieć, wspierać”. Uczniowie klas 4-8 dowiedzieli się, czym jest samo zaburzenie oraz mogli sprawdzić, jak działają zmysły. Przygotowane ćwiczenia pozwoliły zmierzyć się z trudnościami występującymi u osób ze spektrum autyzmu (ASD).

Warsztaty „Poznać, zrozumieć, wspierać”. Zrozumieć świat autyzmu

Dzieci uczestniczące w warsztatach otrzymały wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób mogą być przyjazne i pomocne wobec swoich rówieśników z autyzmem. W geście solidarności z osobami z autyzmem uczniowie "czwórki" ubrali się na niebiesko. Podobne warsztaty dla młodszych dzieci z klas 1-3 odbędą się w ostatnią środę kwietnia.

- Coraz więcej dzieci zmaga się z trudnościami ze spektrum autyzmu, czasem mają trudności w sferze społecznej a czasem komunikacyjnej. Chcieliśmy pokazać neurotypowym uczniom, jak trudno jest funkcjonować, kiedy otaczający nas świat przerasta możliwości poradzenia sobie z odczuwanymi bodźcami” – mówi Agnieszka Głaz, pedagog specjalny, nauczyciel wspomagający w Szkole Podstawowej numer 4 w Tarnobrzegu.

Dzieci i młodzież z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu mogą uczyć się w szkole publicznej, w klasach integracyjnych. Potrzebują jednak innego wsparcia, opieki i terapii specjalistycznej, ukierunkowanej na rozwijanie zaburzonych funkcji. Nauka z innymi dziećmi daje im możliwość rozwijania się, nabywania kompetencji społecznych i uczestniczenia w życiu szkolnym i  towarzyskim, adekwatnie do swoich potrzeb i możliwości.

- W naszej szkole uczy się młodzież z diagnozą ASD, są akceptowani i lubiani przez rówieśników. Szeroka oferta zajęć dodatkowych oraz terapii w szkole daje im możliwość rozwijania się adekwatnie do potrzeb. Uczniowie mogą korzystać z zajęć z pedagogiem specjalnym i psychologiem, zajęcia mają charakter indywidualny i grupowy – podkreśla pedagog szkolny Katarzyna Maszkowska.

Autyzm występuje w Polsce u jednej na 100 osób

Autyzm to nie choroba, to zaburzenie rozwojowe, to odmienny sposób funkcjonowania układu nerwowego i specyficzny, indywidualny rozwój człowieka. W przypadku autyzmu specjaliści mówią o spektrum zaburzeń, tak zwanego ASD. Nie ma jednego wzorca poziomu funkcjonowania. Autyzm może przyjmować różne postacie, od łagodnych form po bardzo nasilone, które utrudniają samodzielne funkcjonowanie. Zaburzenie to dotyczy wielu obszarów. Każda osoba z autyzmem jest inna, jest indywidualnością samą w sobie.

W przypadku autyzmu mówi się o spektrum stanów, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujący osoby autystyczne. Oznacza to, że autyzm może przyjmować zupełnie inną postać, od łagodnych objawów, po bardzo nasilone, utrudniające funkcjonowanie w każdej sferze życia. Zaburzenie to obejmuje szeroki zakres symptomów i umiejętności, które mogą znacząco różnić się między osobami.
Wśród najczęstszych objawów autyzmu znajdują się:

  • unikanie kontaktu wzrokowego,
  • ograniczenie zainteresowania w kontaktach społecznych,
  • trudności w rozumieniu i stosowaniu mowy,
  • powtarzanie tych samych słów, ruchów,
  • opór przed zmianami,
  • przywiązywanie się do przedmiotów.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie