Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już 55 lat! Różne losy piłkarskiej drużyny Siarki Tarnobrzeg

/PISZ/
Puchar w rękach piłkarzy Siarki.
Puchar w rękach piłkarzy Siarki. Marcin Radzimowski
Klub Sportowy Siarka Tarnobrzeg powstał w 1957 roku, a już rok później piłkarze tego klubu biegali po boiskach klasy A. Początki były bardzo trudne, a na awans do "okręgówki" kibice czekali aż siedem lat.

W 1972 roku Siarka awansowała w 1972 roku. Wtedy do tarnobrzeskiego klubu przyszedł 32-letni wówczas nieznany trener Orest Lenczyk, który teraz poprowadził wrocławski Śląsk do wielkich sukcesów. W 1974 roku piłkarze Siarki w rzeszowskiej klasie okręgowej zajęli pierwsze miejsce, w barażach byli prawdziwą rewelacją. Do walki o drugą ligę tarnobrzeżanie stanęli ze znacznie bardziej renomowanymi przeciwnikami: Startem Łódź i Unią Tarnów. Pod wodzą Lenczyka jedenastka Siarki wygrała z Unią 2:1 (na wyjeździe) i 2:0 oraz pokonała Start 2:1 (u siebie) i zremisowała z nimi w Łodzi 0:0. W czwartym roku gry w drugiej lidze nastąpił okres słabszej gry. Mimo 28 punktów, które w poprzednich sezonach gwarantowały miejsce w środku tabeli, piłkarze opuścili szeregi drugiej ligi. Jedna z przyczyn były poważne ubytki kadrowe.

Rok 1979 zakończył się dużym sukcesem dla sekcji piłki nożnej. Juniorzy Siarki zdobyli wicemistrzostwo Polski. Wychowankowie trenera Bogusława Lipczyńskiego w walce o pierwsze miejsce w finale przegrali 1:2 ze Śląskiem Wrocław. Zawodnicy ci mieli uzupełnić skład zespołu i stanowić jego bezpośrednie zaplecze. Stało się jednak inaczej. Jacek Zieliński, Jacek Paź, Janusz Osmola rozpoczęli studia, Edward Tyburski, Janusz Stelmach przeszli do Stali Mielec, Mirosław Myśliński do Widzewa Łódź a kilku zostało powołanych do odbycia służby wojskowej.

Przez następnych 10 lat zespół występował w trzeciej lidze plasując się na różnych miejscach, przełomowym okazał się sezon 1988/89. Zdobycie pierwszego miejsca w rozgrywkach trzeciej ligi stworzyło możliwość gry w barażach w walce o druga ligę. Pełna mobilizacja zespołu przed meczami barażowymi z GKS Bełchatów dała wynik remisowy na wyjeździe i wygrana 2:1 w Tarnobrzegu, co przyniosło upragniony awans zespołu prowadzonego przez trenera Janusza Gałka do grona II-ligowców. W sezonie 1989/90 zespół zajął 12 miejsce, natomiast Michał Gębura potwierdził swe umiejętności snajperskie plasując się z jedenastoma zdobytymi bramkami w czołówce drugoligowych strzelców. W sezonie 1990/91 po niezbędnych uzupełnieniach kadrowych (Konrad Paciorkowski, Modest Boguszewski, Tadeusz Grula, Mariusz Gromek, Edward Tyburski) zespół Siarki zajął ósma lokatę w tabeli nie przegrywając meczu na własnym boisku.

Przed sezonem 1991/92 władze Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonały kolejnej reorganizacji. Drugoligowe kluby podzielono na dwie grupy. Siarka trafiła do grupy wschodniej. Wówczas to kierownictwo klubu sekcji oraz szkoleniowcy postanowili podjąć walkę o awans do ekstraklasy. Jednym z działań służących osiągnięciu tego celu było wzmocnienie składu pierwszego zespołu. Pozyskano Piotra Porębnego, Jacka Bayera oraz Henryka Sawosza. Początek rozgrywek nie był zbyt udany, ale z biegiem czasu Historyczny awans do pierwszej ligi, zbiegł się z jubileuszem 35-lecia klubu. Piłkarzy tarnobrzeskiego klubu dostrzegali również selekcjonerzy reprezentacji Polski. Andrzej Kobylański był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, gdzie Polski zespół zdobył srebrny medal. W kadrze występował Cezary Kucharski. Natomiast siarkowa młodzież Mariusz Kukiełka i Sylwester Janowski z reprezentacją do lat 16 zostali złotymi medalistami Mistrzostw Europy.

Sezon 1993/94 był niepomyślny. Z klubu odszedł nieodżałowanej pamięci wielce zasłużony dla tarnobrzeskiej piłki śp. trener Janusz Gałek, a zespół przejął trener Roman Dębiński, mimo niezłej pierwszej rundy Siarka spada do II ligi. Banicja trwała tylko sezon. Po awansie w sezonie 1995/96 wszyscy byli pełni obaw - czy ten młody zespół, który tak dobrze prezentował się na boiskach drugoligowych da sobie radę w rozgrywkach ekstraklasy. Po roku gry w pierwszej lidze zespół opuścił szeregi ekstraklasy. Sezon 1996/97 był również fatalny i zakończył się degradacją do trzeciej ligi.

Później było jeszcze gorzej, bo "Siarkowcom" przyszło przez kilka sezonów grać nawet w czwartej lidze. W sezonie 2008/2009 piłkarze Siarki wrócili do trzeciej ligi, która była już wtedy jednak tylko czwartą klasą rozgrywkową. Od 6 czerwca 2012 roku piłkarze tarnobrzeskiego klubu są znów w drugiej lidze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie