Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa modernizacja wodociągu w Nowej Dębie. Mieszkańcy nie muszą obawiać się podwyżki cen wody

Klaudia TAJS [email protected]
W używanej obecnie przedwojennej instalacji płynie bardzo dobrej jakości woda źródlana, która jak przypomina burmistrz Wiesław Ordon jest sprzedawana jako woda mineralna "Dębianka". Dotychczas wymieniono sieć w centrum miasta o długości 1230 metrów.
W używanej obecnie przedwojennej instalacji płynie bardzo dobrej jakości woda źródlana, która jak przypomina burmistrz Wiesław Ordon jest sprzedawana jako woda mineralna "Dębianka". Dotychczas wymieniono sieć w centrum miasta o długości 1230 metrów. Klaudia Tajs
W Nowej Dębie trwają prace związane z wymianą wodociągu. Dzięki temu mieszkańcy w tym roku nie muszą obawiać się podwyżki cen wody.

Ponad 11 milionów złotych kosztować będzie modernizacją stacji uzdatniania wody, wymiana starych odcinków instalacji oraz budowa nowych sieci wodociągowych w Nowej Dębie.

Prace ruszyły już w zeszłym roku i jak zapewniają władze miasta dzięki modernizacji oraz wprowadzonym zmianom w organizacji spółki mieszkańcy w tym roku nie muszą obawiać się podwyżki cen wody.

Burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon podkreśla, że pomimo tego, iż w rurach płynie bardzo dobrej jakości woda, która jest butelkowana i sprzedawana, jako woda mineralna, to zawarte w niej pierwiastki żelaza i manganu osadzają się na żeliwnej sieci z 1937 roku. - Osad powoduje korozje rur - przypomina Wiesław Ordon. - Osady powodują tak zwane zarastanie instalacji To z kolei przyczynia się do znacznych strat i trudności w przesyle wody.

ZACZĘLI W ZESZŁYM ROKU

Koszt modernizacji sieci wodociągowej i stacji uzdatniania wody ogromny, ale i zakres zaplanowanych robót imponujący, a zarazem konieczny. Właściciel sieci Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na realizację inwestycji planuje zdobyć sześć milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Decyzja o przyznaniu pieniędzy będzie znana w czerwcu.

Jednak pierwszy etap modernizacji rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Pieniądze, około 400 tysięcy złotych przekazał samorząd. Dołożyło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Dotychczas zrealizowano odcinek w centrum miasta o długości 1230 metrów. Inwestycja o tyle ważna, że poprawiła się jakość wody. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu nie ma problemu z dostarczeniem wody na wyższe kondygnacje do budynków i dostawą wody na tereny odległe od centrum, na przykład do Poręb Dębskich. Efektem dotychczas przeprowadzonych prac jest także ograniczenie ubytków wody z 25 do 16 procent.

ZALEW I STREFA

Jeśli czerwcowa decyzja o przyznaniu dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego będzie pomyślna, jeszcze w tym roku ruszy wymiana około 2 tysięcy 400 metrów instalacji. Prace mają potrwać do połowy października bieżącego roku.

- Planujemy także uzbroić w sieć wodociągową tereny, na których budowane są nowe domy - dodał Tadeusz Plaskota, dyrektor do spraw technicznych Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie. - Planujemy uzbroić w sieć tereny wokół naszego zalewu, jak również tereny inwestycyjne w Chmielowie i Nowej Dębie.

W ciągu kilku najbliższych dni wykonawca rozpocznie wymianę odcinków wodociągu wzdłuż ulic Krasickiego, Jana Pawła II, 1 Maja, Mickiewicza, Leśnej, Słowackiego i Jasnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie