Wiedeń z okien tramwaju

  Wiedeń z okien tramwaju

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Tramwaj przezd Hundertwasserhouse

  Tramwaj przezd Hundertwasserhouse ©Fot. Marek Maciągowski

  Jeżeli chcecie indywidualnie zwiedzać Wiedeń najlepiej zrobicie korzystając z komunikacji miejskiej.
  Tramwaj przezd Hundertwasserhouse

  Tramwaj przezd Hundertwasserhouse ©Fot. Marek Maciągowski

  "Kartę Wiedeńską" możemy kupić w hotelach i Punktach Informacji Turystycznej np. (Albertinaplatz 1, codziennie w godzinach od 9 do19 ),a także w punktach sprzedaży lub punk-tach informacyjnych Wiener Linien (np. Stephansplatz, Karlsplatz, Westbahnhof, Landstraße/Wien Mitte) Karta ważna jest w dniu wystawienia i przez trzy kolejne dni. Instrukcja obsługi Vienna Card znajduje sie w 120-stronicowej książeczce z kupo-nami, którą każdy nabywający Wien-Karte otrzymuje gratis.  Wiedeń jest niezwykle atrakcyjny także latem.
  Dzieje się tu tak wiele, że warto wybrać się tu na kilka dni. Jeżeli planujmy krótki pobyt w Mieście warto skorzystać z oferowanego turystom pakietu "Potrójna radość życia". Za około 100 euro (zależ-nie od wybranego wariantu hotelu) otrzymamy dwa noclegi w hotelu 4-gwiazdkowym, a dodatkowo "Kartę Wiedeńską"na bezpłatne przejazdy komunikacja miejską oraz bezpłatne wstępy do 2- 3 muzeów. Pakiet można zarezerwować online na stronie: www.vien.info.pl.

  Zostaw samochód

  Do Wiednia można się wybrać własnym samochodem, ale przy zwiedzaniu miasta najlepiej będzie o nim zapomnieć. Korki i wieczny brak miejsc do zaparkowania (za postój od rana do wieczora w centrum i okolicach w dni powszednie płaci się 0,60 euro za każde pół godziny) poprzez wykupienie biletów parkin-gowych, a znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. W weekendy parkowanie jest za darmo, ale wolny miejsc nier ma prawie w ogóle.

  Najlepiej więc zaparkować w dzielnicy, w której postój jest bezpłatny( płaci się w dzielnicach od 1 do 9), w 15 i przy niektórych ulicach 20 informacje są na tabliczkach domów) i przesiąść się na komunikację miejską.

  Warto skorzystać z tanich parkingów P+R (Park and Ride) parkingów przy skrajnych stacjach metra, skąd można z łatwością dostać się do centrum. Płaci się wówczas 3 euro za dzień.

  Wykup "Kartę wiedeńską"

  Komunikacja miejsca w Wiedniu jest doskonale rozbudowana i punktualna. Składają się na nią: metro (U-Bahn), tramwaje, autobusy i szybka kolejka miejska (S-Bahn) oraz linie nocne (Night Line). Metro jest szybkie w godzinach szczytu po-ciągi (jeżdżą co 3 minuty)

  Bilety na pojedyncze przejazdy są dość drogie. Bilet na nieprzerwany przejazd w jedną stronę (można się przesiadać) kosztuje 1,80 euro, zaś kupowany u kierowcy 2,20. Ale jeśli jesteśmy w Wiedniu dłużej to możliwości zaoszczędzenia mamy wiele.

  Po pierwsze warto wykupić "Kartę Wiedeńską". Kosztuje ona 18,50 euro i uprawnia do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 72 godziny, a ponad-to oferuje 210 różnego rodzaju zniżek przy zwiedzaniu muzeów i atrakcji turystycznych, w teatrach i na koncertach, przy zaku-pach, w kawiarniach, restauracjach.

  Adresy parkingów P+R:

  Adresy parkingów P+R:


  ( liczba z przodu oznacza numer dzielnicy, litera U z liczbą - linię metra): 3., Erdberg (U3), 9., Spittelau (U4), 14., Hütt-eldorf (U4), 16., Ottakring (U3), 19., Heiligenstadt (U4), 21., Br-ünner Straße (S3), 21., Leopoldau (U1), 23.,Siebenhirten (U6), 23., Liesing (S1)  Karta zamiast biletu

  Jeżeli planujemy krótszy, na przykład jednodniowy, pobyt w mieście zamiast biletów pojedynczych warto kupić za 4, 60 euro Wiener Einkaufskarte , która jest ważna codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 20:00, lub też karaty karty okresowe: za 5, 70 euro 24 Stunden WienKarte, która jest ważna 24 godziny od skasowania; za 10 euro - 48 Stunden WienKarte , ważną 48 godzin lub za 13, 60 euro kartę 72-godzinną. Karta tygodniowa-Wochenkarte kosztuje 14,00 euro i jest ważna od poniedziałku do następnego poniedziałku do godziny 9 rano. Posiadając kartę możemy jeździć dowolnym środkiem komunikacji dowolna ilość razy i nie trzeba jej kasować. To najwygodniejszy i najtańszy sposób poruszania się po Wiedniu.

  Karty można kupić w punktach przedsprzedaży wiedeńskiej komunikacji miejskiej, w kioskach Tabak-Trafik, w automatach biletowych w stacjach metra, a bilet sieciowy na 72 godzi-ny także w biurze informacji turystycznej Tourist-Information (1., Albertinaplatz, codziennie godz. 9-19).

  Dzieciom do szóstego roku życia przysługują zawsze prze-jazdy darmowe, dzieci do 15 roku życia jeżdżą w Wiedniu w niedziele i święta oraz podczas wiedeńskich ferii szkolnych za darmo (za okazaniem legitymacji szkolnej z zdjęciem lub pasz-portu.  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!