Katedra św. Wita w Pradze - gigantyczne dzieło sztuki

  Katedra św. Wita w Pradze - gigantyczne dzieło sztuki

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jeden z katedralnych witraży

  Jeden z katedralnych witraży ©M.Kądziela

  Tu spoczywają dawni władcy, a w skarbcu przechowuje się insygnia koronacyjne królów Czech. Katedra św. Wita w Pradze jest jedną z najciekawszych na świecie, a jej wnętrze to przegląd dzieł sztuki z różnych epok.
  Jeden z katedralnych witraży

  Jeden z katedralnych witraży ©M.Kądziela

  30 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Praga. Katedra świetego Wita

  Praga. Katedra świętego Wita

  Link do głównego zdjęcia

  Praga. Katedra świetego Wita
  ©M.Kądziela


  Największa świątynia Pragi, usytuowana tuż przy zabudowaniach zamkowych to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych katedr, jakie widziałam i gdyby nie brak czasu, mogłabym spędzić w jej wnętrzach długie godziny. A to ze względu na jej niepowtarzalny klimat i dzieła sztuki, które zgromadzone są niemal na każdym centymetrze budowli.

  Najpierw jednak, gdy chcemy wejść za darmo do katedry od zachodniej strony, musimy odstać kilkanaście minut w bardzo długiej kolejce. Czas mija w niej szybko, wystarczy tylko nieco unieść głowę, by pooglądać zewnętrze zdobienia świątyni.

  Pierwszy kościół zbudowany na hradczańskim wzgórzu miał zaledwie 13 metrów średnicy. Rotunda powstała tu z inicjatywy Wacława I w 925 roku. Po śmierci pochowano tu władcę, a w 1039 umieszczono relikwie św. Wojciecha zagrabione przez Brzetysława I z Gniezna.

  Świątynia zmieniała się na przestrzeni lat, jednak prawdziwą katedrę, która miała rozmachem dorównać największym europejskim kościołom, zaczęto budować w 1344 roku. Po pewnym czasie budowę przerwano aż na pięć wieków. Ostateczny kształt Katedra św. Wita zawdzięcza budowniczym z przełomu XIX i XX wieku.

  Zwiedzanie z szeroko otwartymi oczami

  Zwiedzający otwierają ze zdziwienia szeroko oczy zaraz po przekroczeniu bramy. Ukazuje się nam bowiem prezbiterium ze strzelistym sklepieniem ożywione zawiłym żebrowaniem gotyckiego sklepienia. Podziw dla architektów, rzeźbiarzy, malarzy, budowniczych nie mija nawet na chwilę. Bo jak nie pokłonić się twórcom srebrnego nagrobka św. Jana Nepomucena, na który zużyto 1800 kg srebra. Obecnie nagrobek pełen figur błyszczy się dzięki temu, że przed wizytą papieża w Czechach został dokładnie wyczyszczony. Jak nie zachwycać się witrażami zdobiącymi smukłe okna. Jednym z autorów był znany na całym świecie artysta Alfons Mucha.

  Najcenniejsza kaplica

  Wśród wielu kaplic świątynnych najbardziej atrakcyjna jest Kaplica św. Wacława ze względu na wspaniały wystrój, jaki tworzą freski zdobione kamieniami szlachetnymi. Przedstawiają one w górnej części sceny z Męki Pańskiej, a w dolnej - żywot św. Wacława. Drzwiczki prowadzą do skarbca, który mieści się nad kaplicą. Klucze do niego przechowywane są w siedmiu różnych instytucjach. Insygnia królewskie pokazywane są jedynie przy niezwykle ważnych okazjach.

  Katedra w 1950 roku została znacjonalizowana. Kościołowi do dziś nie udało się jej odzyskać.


  Warto wiedzieć:

  Wejście do katedry zachodnią bramą jest bezpłatne. Możemy wtedy zwiedzać nawę główną. Jeśli chcemy zwiedzić jej prezbiterium, kryptę oraz wspiąć się na wieżę, musimy kupić bilet łączony na zwiedzanie zabytków wzgórza zamkowego. To koszt ok. 60 złotych dla dorosłych i 30 zł dla dzieci i młodzieży.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!