Brama Opatowska w Sandomierzu

  Brama Opatowska w Sandomierzu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sandomierz często nazywany jest małym Rzymem, bowiem tak, jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach i ma równie burzliwą historię.
  W naszej wędrówce śladami Paszportu do Świętokrzyskich Miejsc Mocy, wydanego przez Urząd Marszałkowski w Kielcach dotarliśmy do Sandomierza. To perła,

  W naszej wędrówce śladami Paszportu do Świętokrzyskich Miejsc Mocy, wydanego przez Urząd Marszałkowski w Kielcach dotarliśmy do Sandomierza. To perła, której nie sposób nie zobaczyć w te wakacje.

  Przypominamy, że odwiedzając Sandomierz można dostać aż dwie pieczątki w naszym paszporcie. Pierwszą przy Bramie Opatowskiej, a drugą Muzeum Okręgowym.

  Sandomierz często nazywany jest małym Rzymem, bowiem tak, jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach i ma równie burzliwą historię. Dziś ta renesansowa perła Ziemi Świętokrzyskiej przyciąga cudownymi kamieniczkami, tajemniczymi lochami, Bramą Opatowską, Zamkiem, wspaniałymi legendami, a także oryginalnymi pamiątkami, jak chociażby wyroby z krzemienia pasiastego.

  Zwiedzanie warto rozpocząć od sandomierskiego rynku, pełnego zabytkowych pięknych domów, w tym znanej z wielu fotografii kamienicy Oleśnickich. Kiedy miasto kąpie się w letnim słońcu, kamienica jak i całe śródmieście jako żywo przypomina italskie klimaty.

  Kolejny punkt programu to bohaterka tego tekstu - sędziwa Brama Opatowska. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów Polsce. Bramę budowano i rozbudowywano przez trzy stulecia, począwszy od wieku XIV. Dziś warto się wdrapać po schodach jej szczyt, gdyż stąd, z wysokości 30 metrów rozciąga się wspaniała panorama. Po zejściu z Bramy Opatowskiej warto udać się do podziemnej trasy turystycznej i poznać legendę o Halinie Krępiance. W czasie najazdu tatarskiego wprowadziła wojska najeźdźcy do jednego z tutejszych lochów, w ten sposób ratując miasto przed nieprzyjaciółmi. Jarosław PANEK

  Ceny biletów wstępu

  Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
  Bilet normalny - 8,00 zł
  Bilet ulgowy - 5,00 zł
  Brama Opatowska
  Bilet normalny - 3,50 zł
  Bilet ulgowy - 2,50 zł

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!