Spacer w Beskidach

  Łukasz Zarzycki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W drodze na Luboń Wielki.

  W drodze na Luboń Wielki. ©Ł. Zarzycki

  Wspaniała wędrówka po głębokich dolinach i piękne widoki z wierzchołków gór. Z mgieł wyłaniają się zalesione wyspy górskich masywów.
  W drodze na Luboń Wielki.

  W drodze na Luboń Wielki. ©Ł. Zarzycki

  To Beskid Wyspowy, malowniczy, ale trochę mniej znany niż okoliczne pasma.

  Beskid Wyspowy charakteryzuje się kilkoma wyraźnymi szczytami o dość podobnej wysokości, z długimi i stromymi podejściami, szczególnie od strony północnej i południowej oraz dużymi wysokościami względnymi, czyli różnicą poziomów od podnóża góry do jej szczytu. Najwyższym szczytem jest Mogielica, która wznosi się 1170 metrów nad poziom morza.

  Wycieczki za znakami

  Jako bazę wypadową w góry można wybrać jedną z miejscowości, a na szlak dojeżdżać autobusami lub busami, które często kursują na trasie Rabka-Zdrój, Mszana Dolna, Limanowa.

  Noclegi

  Noclegi


  30 złotych - tyle zapłacimy za nocleg w Mszanie Dolnej, w gospodarstwie agroturystycznym blisko szlaku na Luboń Wielki. Szczegóły na stronie internetowej http://www.sloneczko.kwi.pl/. Od 15 do 25 złotych to wydatek za nocleg w schronisku na Luboniu Wielkim. Korzystając z licznych zniżek można zapłacić o wiele taniej, a nawet spać za darmo. Szczegóły ma stronie internetowej http://lubon.pttk.pl/.  Taką miejscowością może być na przykład Mszana Dolna. Naszym czytelnikom proponujemy trzy trasy, które przebiegają w okolicach miasteczka.

  Z Mszany Dolnej czerwonym szlakiem przez Przełęcz Glisne można wejść na Luboń Wielki. Na szczycie jest schronisko, gdzie można wypocząć, napić się gorącej herbaty i przekąsić coś na obiad. Luboń jest dobrym punktem widokowym. Górskie pejzaże można też podziwiać na polanie Surówki (Krzysie) przy niebieskim szlaku, podążając na Luboń Mały, a potem do przystanku Mały Luboń lub bez znaków do Skomielnej Białej. Wycieczka zajmie nam ponad cztery godziny (sama wędrówka).
  Kolejna trasa prowadzi z Przełęczy Gruszowiec niebieskim szlakiem na Ćwilin. Na szczytowej Polanie Michurowej rozciągają się przepiękne widoki. Wędrówkę kontynuujemy szlakiem żółtym przez Czarny Dział do Mszany Dolnej. Wędrówka zajmie prawie cztery godziny.

  Ponadpięciogodzinna trasa biegnie z Jurkowa, gdzie warto zobaczyć drewniany kościół, szlakiem niebieskim przez Cyrlę na Mogielicę, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Przepięknie widać Beskid Wyspowy, Gorce, Babią Górę i Tatry. Następnie szlakiem niebieskim i żółtym, potem żółtym wędrujemy na Mały Krzystonów i Krzystonów, skąd dochodzimy na Polanę Wały (studencka baza namiotowa) i szlakiem zielonym do Półrzeczek. Już bez znaków można dojść do Jurkowa, skąd wrócimy do naszej bazy.

  Schronisko z panoramą

  Praktycznie w każdej dolinie są domy, a w wielu miejscowościach gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i pokoje gościnne. Jest także jedno schronisko PTTK - na Luboniu Wielkim, które jest najbliższym Krakowa schroniskiem położonym powyżej 1000 metrów nad poziom morza.

  Ze schroniska podziwiać można rozległe widoki. Na gości czeka 25 miejsc noclegowych - 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. Jest bufet turystyczny i prysznic.

  Najłatwiej dotrzeć tu z Rabki-Zarytego (szlak niebieski i żółty), Rabki-Zdrój (szlak zielony) i Przełęczy Glisne (szlak czerwony). Znaki niebieski poprowadzą nas na szczyt od strony "Zakopianki" z przystanku Luboń Mały. Szlak żółty biegnący przez rezerwat "Luboń Wielki" nazwany jest Percią Borkowskiego. Natomiast znakami zielonymi prowadzi Szlak Papieski.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!