Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  ©M.Kądziela

  Profesorowie z kilku krajów, naukowcy z technicznych uczelni i ludzie związani z technicznym muzealnictwem gościli pod koniec minionego tygodnia w Sielpi. Wszyscy byli zauroczeni Muzeum Zagłębia Staropolskiego i jego eksponatami.
  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  ©M.Kądziela

  36 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Muzeum Zaglebia Staropolskiego w Sielpi ma 75 lat

  Muzeum w Sielpi ma 75 lat

  Link do głównego zdjęcia

  Muzeum Zaglebia Staropolskiego w Sielpi ma 75 lat
  ©M.Kądziela


  Konferencję wspólnie zorganizowały Muzeum Techniki w Warszawie, pod które podlega sielpiańska placówka, i Politechnika Częstochowska. Pretekstem były dwa jubileusze: 75 lat istnienia muzeum w Sielpi i 60 lat funkcjonowania częstochowskiej uczelni.

  Z tej okazji w głównej hali muzeum odsłonięto tablicę pamiątkową, z której możemy dowiedzieć się, iż muzealna placówka od 1967 roku pozostaje pod naukową opieką Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej.

  A opieka ta to między innymi coroczne obozy naukowe, podczas których pracownicy uczelni oraz studenci przywracają do życia stare urządzenia. Wiele z nich, jak ostatnie nabytki - tokarka czy strugarka, częstochowianie uratowali ze złomowiska. Potem przez wiele tygodni czyścili je, naprawiali, układali w całość.

  Naukowcy i studenci

  Międzynarodowe trzydniowe spotkanie odbywało się pod hasłem "Zabytki starego hutnictwa jako dziedzictwo kulturowe Europy". Wzięło w nim udział około 70 naukowców i studentów oraz przedstawicieli Muzeum Techniki w Warszawie z jego dyrektorem Jerzym Jasiukiem i zastępcą Henrykiem Twardowskim.

  W gronie naukowców znalazła się spora grupa profesorów z europejskich i polskich uczelni technicznych zajmujących się na co dzień problemami cieplnymi, a także, już bardziej hobbystycznie - historią techniki w swych krajach: Belgii, Francji, Chorwacji, Słowacji. Polskę reprezentowali profesorowie Mirosław Karbowniczek z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, Joachim Kozioł z Politechniki Śląskiej Grzegorz Jaworski z Politechniki Wrocławskiej oraz gospodarze spotkania: prorektor Politechniki Częstochowskiej Zbigniew Nitkiewicz oraz profesorowie: Zbigniew Stradomski, Jan Pilarczyk i Marian Kieloch.

  Atrakcyjny wytop

  - Wysłuchaliśmy bardzo interesujących referatów między innymi na temat historii hutnictwa na Śląsku, w Belgii, we Francji, ale także na temat związany z sielpiańskim obiektem - mówi profesor Marian Kieloch z Politechniki Częstochowskiej, który od dziesięcioleci prowadzi z podkoneckim muzeum obozy naukowe dla studentów. - Przedstawiliśmy proces remontu i konserwacji największego w Europie koła wodnego czy zakończoną w minionym roku rekonstrukcję pieca pudlingowego do wytopu żelaza. Warto dodać, że jest to jedyny czynny tego typu obiekt w Europie. Ogromną atrakcją dla gości było rozpalenie pieca i próba doprowadzenia jego temperatury do 1260 stopni, gdy można już prowadzić wytop żelaza dawnymi metodami.

  Największe skupisko maszyn

  Naukowcy zwiedzali Muzeum Zagłębia Staropolskiego, po którym oprowadzał ich Aleksander Przybysławski. - Większość z naszych gości była pozytywnie zaskoczona ilością zgromadzonych tu urządzeń, które dzięki naukowcom i studentom z Politechniki Częstochowskiej wciąż są sprawne - powiedział nam Aleksander Przybysławski. - Warto dodać, że w Polsce nie ma drugiego takiego muzeum, które gromadziłoby aż tyle maszyn. Najstarsza z nich, zespół maszyn do obróbki tulei wozowych, pochodzi z końca XVIII wieku.

  To prawdziwa perełka

  Gregoire Jaworski z Paryża, przedstawiciel firmy Fives Stein budującej urządzenia cieplne dla hut całego świata z nieukrywanym zainteresowaniem oglądał muzealne eksponaty. - Wasze muzeum to prawdziwa perełka, wymaga jednak sporego dofinansowania - stwierdził Francuz polskiego pochodzenia spacerując miedzy walcarkami, tokarkami, strugarkami.

  Uczestnicy międzynarodowej konferencji odbyli także wycieczkę po innych zabytkowych miejscach województwa świętokrzyskiego: Samsonowie, Zagnańsku, Słupi, Chlewiskach. Wzięli udział w pikniku technologicznym zorganizowanym na muzealnym dziedzińcu w Sielpi.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!