Trójki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rynek w SandomierzuRynek w Sandomierzu - nasza trójka kierSandomierski Rynek, centrum jednej z najlepiej zachowanych i najpiekniejszych starówek w Polsce,
  1/5
  przejdź do galerii

  Rynek w Sandomierzu
  Rynek w Sandomierzu - nasza trójka kier  Sandomierski Rynek, centrum jednej z najlepiej zachowanych i najpiekniejszych starówek w Polsce, wpisanej do rejestru zabytków o światowej randze, to jedna z glównych atrakcji turystycznych miasta. I nic dziwnego, bo otoczony zabytkowymi kamieniczkami, z renesansowym Ratuszem z pieknej cegly, znajdującym sie w centralnym miejscu placu, przyciąga corocznie rzesze zwiedzających.  Ratusz jest najstarszą i najokazalszą budowlą na Rynku. Jego otynkowana na bialo wieza kryta jest blaszanym dachem i zwienczona orlem z czasów Ksiestwa Warszawskiego i arkadowym wejściem, dobudowana zostala w XVII wieku. W jego piwnicach dawniej przetrzymywano wieLniów. Dziś w Ratuszu swą siedzibe ma Muzeum Okregowe, prezentowane są tutaj zabytkowe meble, historyczne dokumenty i pieczecie oraz slynne szachy sandomierskie z XII-XIII wieku. Jeden z najpiekniejszych renesansowych ratuszy w Polsce pochodzi z XIV i XV wieku.  W zachodniej pierzei Rynku usytuowane są trzy zabytkowe budowle - Kamienica Pod Skrzydlami z renesansowym portalem, Konwikt Boboli, slynna mieszczanska Kamienica Oleśnickich z podcieniami, w której znajduje sie wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, oraz Kamienica Mikolaja Gomólki - slynnego sandomierskiego kompozytora. Na jej frontonie umieszczono elementy dekoracyjne i motywy muzyczne poświecone królewskiemu muzykowi. W pierzei poludniowej stoją: gotycko-renesansowy dom Wegra Lazarczyka - duza, narozna kamienica z zachowanymi podcieniami, w której znaleziono gotycką cegle z odciśnietą cizemką, oraz Kamienica Dutreppich zbudowana w XVI wieku na obszernych gotyckich piwnicach.

  Źródło: Echo Dnia Świętokrzyskie - Trójki

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!