Walety

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ruiny wielkiego pieca w SamsonowieRuiny wielkiego pieca hutniczego w Samsonowie – nasz walet karoWśród wielu unikalnych zabytków regionu świetokrzyskiego
  1/5
  przejdź do galerii

  Ruiny wielkiego pieca w Samsonowie
  Ruiny wielkiego pieca hutniczego w Samsonowie – nasz walet karo  Wśród wielu unikalnych zabytków regionu świetokrzyskiego w Samsonowie znajdziemy ruiny wielkiego pieca, pozostalośc po zakladach przemyslowych Staropolskiego Zaglebia Przemyslowego.  Wystepujące na tym terenie rudy zelaza, wielkie kompleksy leśne i nadające sie do spietrzenia rzeki spowodowaly tu rozwój górnictwa, hutnictwa i zakladów przerobu zelaza. A zaczelo sie tak… W roku 1594 Lukasz Samson, lowczy królewski, przejąl istniejącą tutaj kuLnice. W XVI i XVII wieku wloscy dzierzawcy przeksztalcili ją w nowoczesną hute, wybudowano wielki piec, którego projektantem byl Hieronim Caccio.  Na skraju lasu stanely mielerze, gdzie produkowano wegiel drzewny i transportowano go do huty. W poblizu miejsca wydobycia rudy zelaza stawiano prazaki, czyli prymitywne piece sluzące do wyprazania rudy. Proces wyprazania powodowal oczyszczenie rudy z cząstek organicznych i wzrost zawartości zelaza w rudzie.  Zaklad nastawiony byl glównie na produkcje wyrobów dla wojska, produkowal szyszaki, pancerze, piki, palasze i bron palną. W 1709 roku zaklad z okolicznymi dobrami przejeli biskupi krakowscy, a biskup Kajetan Soltyk wybudowal w Samsonowie drugi piec.  W 1817 roku z inicjatywy Stanislawa Staszica rozpoczeto budowe nowej huty „Józef”. Huta czynna byla do 1866 roku. W roku 1844 i 1848 mialy tu miejsce powazne pozary. Zaklad zniszczony zostal ostatecznie przez pozar, który wybuchl tu w roku 1866. W czasie I wojny światowej Austriacy zniszczyli cześc istniejących wówczas zabudowan fabrycznych. Ruiny huty zostaly zabezpieczone w latach 1981-1983 i udostepnione zwiedzającym.

  Źródło: Echo Dnia Świętokrzyskie - Walety

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!