Piątki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zalew w Brodach Zalew w Brodach - nasza piątka pikHistoria tego zbiornika wodnego w Brodach Ilzeckich związana jest z rozbudową Staropolskiego Okregu
  1/5
  przejdź do galerii

  Zalew w Brodach
  Zalew w Brodach - nasza piątka pik  Historia tego zbiornika wodnego w Brodach Ilzeckich związana jest z rozbudową Staropolskiego Okregu Przemyslowego i koncepcją Stanislawa Staszica budowy „ciąglych zakladów fabryk zelaza na rzece Kamiennej”, która byla realizowana w pierwszej polowie XIX wieku.  W 1840 roku w Brodach powstala zapora i zbiornik zaopatrujący w wode tutejszy zaklad, w którym oczyszcza sie surówke z wegla i innych domieszek. Katastrofalna powódL w 1903 roku zniszczyla tame i urządzenia hydrotechniczne. Pod koniec lat 50. ubieglego wieku rozpoczeto odbudowe zbiornika dla zaopatrzenia w wode Zakladów Górniczo-Hutniczych w odleglym o okolo dziewiec kilometrów Zebcu. Zanim ukonczono prace, w 1964 roku, okazalo sie, ze wprowadzenie nowych technologii znacznie zmniejszylo zapotrzebowanie na wode i w efekcie zaniechano konstrukcji ujecia dla Zebca.  Obecnie zalew o powierzchni okolo 260 hektarów i dlugości ponad 5 kilometrów jest popularnym miejscem weekendowego wypoczynku mieszkanców okolicznych miejscowości.  Zalew jest popularny wśród entuzjastów sportów wodnych, wypoczynku nad wodą. Nad zalewem znajdują sie trzy przystanie, wypozyczalnie zaglówek, kajaków, rowerów wodnych, liczne restauracje, ośrodki wypoczynkowe, motele oraz gospodarstwa agroturystyczne. Zbocza Doliny Kamiennej porastają lasy kryjące wiele ciekawych skal chronionych jako rezerwaty i pomniki przyrody. Po obu stronach zalewu znajdują sie piekne skalki piaskowcowe - pomniki przyrody. Cześc z nich objeta jest ochroną w rezerwacie „Skaly w Krynkach”.  Nad zalew w Brodach chetnie przyjezdzają takze wedkarze – czesto, takze zimą, są tu organizowane zawody wedkarskie.

  Źródło: Echo Dnia Świętokrzyskie - Piątki

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!