Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upalne dożynki Powiatu Niżańskiego w słoneczną niedzielę z Wawelami i Hyżym. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Święto Plonów, czyli Dożynki Powiatu Niżańskiego, w tym roku zostały zorganizowane w Jeżowem w niedzielę 20 sierpnia, na boisku Klubu Sportowego „Sparta Jeżowe”.

Ukoronowanie ciężkiej pracy rolnika

Najważniejsze święto rolników, będące ukoronowaniem ich ciężkiej pracy, to jedno z najważniejszych uroczystości na mapie inicjatyw organizowanych przy udziale Powiatu Niżańskiego. W tym roku zostały zorganizowane po raz 25. Dożynki są największą uroczystością obchodzoną w Powiecie Niżańskim. Na to zadanie powiat przeznaczył 80 000 zł.

Dożynki poprzedziła Msza święta dziękczynna za zebrane plony w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem. Potem orszak dożynkowy przeszedł na boisko. Przodem szli starostwie dożynek – Małgorzata i Leszek Głuszakowie. Zajmują się głównie hodowlą bydła. Pan Leszek posiadał konie zimnokrwiste, a od 2017 roku z żoną rozpoczęli hodowlę bydła rasy zachowawczej Polska Czerwona. Posiadają 46 sztuk. Małżonkowie są jedynymi posiadaczami tej rasy krów w typie mięsnym w powiecie niżańskim i drudzy na Podkarpaciu. W 2021 roku na wystawie bydła hodowlanego w Rudawce Rymanowskiej, jedna z ich krów zdobyła wicechampiona konkursu. Małżonkowie postawili na użytki zielone, mają 51 hektarów łącznie z dzierżawami. Gospodarstwo prowadzone jest w systemie ekologicznym.

Stoiska dla każdej gminy na dożynkach

Na dożynkach były przygotowane stoiska wystawiennicze dla każdej z gmin, które zawsze cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców Powiatu Niżańskiego, jak również mieszkańców okolicznych powiatów. Dożynki były doskonałą okazją do spotkań rodzinnych, poznania regionalnych potraw prezentowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Niżańskiego, jak również do promocji lokalnych artystów.

Święto Plonów – tak nazywana uroczystość dożynkowa, oprócz zaprezentowania szeroko pojętej kultury, ma również na celu uhonorowanie rolników za całoroczną pracę, jak i wybranie najlepszych uczniów ze szkół z terenu Powiatu.

- Coroczne organizowanie dożynek powiatowych jest okazją do podziękowania Bogu za plony i wdzięczności rolnikom za ich ciężką pracę, trud wkładany w gospodarstwie, za siłę pozwalającą walczyć z przeciwnościami natury, ale także za ciągłą modernizację, która przyczynia się do efektywnego rozkwitu niżańskich wsi – mówił starosta niżański Robert Bednarz.

Konkurs produktów kulinarnych

Przy okazji dożynek, odbył się również VI Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego oraz Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Wieniec Powiatu Niżańskiego w ramach operacji „Promocja produktów tradycyjnych Powiatu Niżańskiego”. Na konkurs kulinarny zgłosiło się 16 podmiotów, a na konkurs wieńcowy aż 17 podmiotów.

Podczas Dożynek odbyły się również prezentacje artystyczne gmin Powiatu Niżańskiego. W programie znalazły także muzyczne występy grup wokalnych. Gwiazdą tego wieczoru był Grzegorz Hyży.

Dla uczestników Dożynek przewidziano wiele atrakcji, w tym konkursy, stoiska promocyjne gmin Powiatu Niżańskiego, degustacja potraw, wesołe miasteczko, gastronomię oraz stoiska handlowe. Uroczystościom towarzyszyła akcja „Młodzież i dorośli – świadomi i bezpieczni w ruchu drogowym i życiu codziennym” (projekt „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap V”) w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024”.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie