Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Stalowej Woli upamiętniające Matki Sybiraczki w 84. rocznicę masowej deportacji Polaków. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczystość przy pomniku „Matki Sybiraczki” na placu przy bazylice konkatedralnej. Harcerz trzyma zdjęcie Zbigniewa Paszkiewicza, inicjatora postawienia pomnika
Uroczystość przy pomniku „Matki Sybiraczki” na placu przy bazylice konkatedralnej. Harcerz trzyma zdjęcie Zbigniewa Paszkiewicza, inicjatora postawienia pomnika Zdzisław Surowaniec
W niedzielę, 11 lutego Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej zaprosił do uczestnictwa w uroczystościach ku pamięci Matek Sybiraczek i Sybiraków, w związku z 84. rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Hołd dla Matek Sybiraczek w Stalowej Woli

– To wyjątkowe wydarzenie stanowi hołd dla bohaterskich Matek Sybiraczek, które w tragicznych okolicznościach dawały świadectwo niezwykłego poświęcenia i odwagi. Te uroczystości mają na celu upamiętnienie tych silnych kobiet, które przeszły przez trudy historii z niezłomnym duchem – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele Źródło Miłosierdzia Bożego z udziałem chóru „Lasowiacy” z Miejskiego Domu Kultury, odprawioną w intencji Sybiraków. W kazaniu wikary nawiązał do czytanego fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego przez Jezusa. Kapłan stwierdził, że źródłem wszelkiego zła jest grzech, który jak trąd niszczy ciało od pierwszej małej plamki po śmierć w męczarniach.

Modlitwy za zmarłych Sybiraków

Po mszy uczestnicy przeszli do przedsionka kościoła Świętego Floriana, gdzie pomodlono się za zmarłych Sybiraków i złożono wieńce. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Pamięci Matki Sybiraczki znajdujący się na placu przy Bazylice Konkatedralnej, gdzie również złożone zostaną kwiaty i zapalono znicze.

– To miejsce jest symbolicznym wyrazem naszego szacunku dla niezliczonych wysiłków i cierpień Bezimiennych Polskich Matek Sybiraczek. Dodatkowo, wyraża wdzięczność za bohaterstwo w ratowaniu życia tysięcy dzieci z polskich rodzin, deportowanych na Syberię w latach 1940-1941 i 1944-1952 – podkreślił Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie