Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chmielowie powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów karnych dla kobiet w Europie. Za rok będą tutaj osadzone. Zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Wideo
od 16 lat
Z udziałem między innymi wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła i generała inspektora Jacka Kitlińskiego - dyrektora generalnego Służby Więziennej, w poniedziałek 9 października przed Oddziałem Zewnętrznym w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy na konferencji prasowej podsumowano zakończony pierwszy etap budowy Kompleksu Penitencjarnego w Chmielowie. Na inwestycję, która ma być gotowa do kwietnia przyszłego roku, składać się będą jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów karnych dla kobiet oraz hala produkcyjna.

Powstanie nowoczesny zakład karny dla kobiet

Budowa kompleksu penitencjarnego w Chmielowie obejmuje: budowę pawilonu penitencjarnego dla kobiet o pojemności 202 osadzonych, budowę domu przejściowego dla kobiet o pojemności 38 osadzonych, budowę hali produkcyjnej o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych oraz budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Obecnie zakończył się pierwszy etap - budynki w stanie surowym już są. Pora na ich ocieplenie, położenie elewacji, wyposażenie w różnego rodzaju instalacje, wyposażenie, zagospodarowanie terenu. Wszystko ma być gotowe do kwietnia 2024 roku, tak przewiduje projekt i widząc stopień zaawansowania prac, terminu uda się dotrzymać. Najpóźniej w połowie roku trafia tutaj pierwsze osadzone - z całego kraju.

Na podsumowaniu pierwszego etapu kosztującej 90 milionów złotych inwestycji byli: wiceminister sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł, generał inspektor Jacek Kitliński - dyrektor generalny Służby Więziennej, podpułkownik Krzysztof Kulczycki - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, Waldemar Ślusarczyk - burmistrz miasta i gminy Nisko, Damian Diektiarenko - przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie, Kazimierz Kopeć - nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba, Radosław Korzeniowicz - zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nowa Dęba, Tomasz Wolan i Tomasz Kopeć - radni Nowej Dęby, brygadier Jacek Widuch - zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, major Michał Chrościelewski - główny specjalista, koordynator "Programu Ambasadorów" prowadzonego przez Służbę Więzienną, pułkownik Krzysztof Maźnicki - dyrektor Zakładu Karnego w Dębicy.

W swoich przemówieniach przedstawiciele Służby Więziennej oraz władz samorządowych cieszyli się z powstającej inwestycji, która poprawi nie tylko warunki pracy funkcjonariuszy, ale też będzie z korzyścią dla osadzonych i społeczeństwa. W kompleksie będą nowatorskie rozwiązania jeśli chodzi o jednostki penitencjarne. Chodzi między innymi o użyte specjalnie zaprojektowane okna z szybami na tyle odpornymi, że nie będzie trzeba montowania krat. Będzie to więzienie bez krat w oknach. Zaplanowano wykorzystanie wody deszczowej do zasilania sanitariatów, wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej (100 kW paneli fotowoltaicznych). Hala produkcyjna zapewni możliwość nauki zawodu i pracy. Będzie poprawa edukacji, terapii oraz realizacji programów readaptacyjnych, między innymi liczne pomieszczenia służące zajęciom penitencjarnym.

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie