Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli ma powstać elektrownia jądrowa. Jest pierwsza decyzja

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdjęcie z wizualizacją elektrowni jądrowej z małym reaktorem modułowym
Zdjęcie z wizualizacją elektrowni jądrowej z małym reaktorem modułowym Orlen
W Stalowej Woli zostanie zbudowana elektrownia jądrowa z małym reaktorem modułowym, należąca do rodziny reaktorów wodno-wrzących. Minister Klimatu i Środowiska ogłosił, że wydał sześć decyzji dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy.

Obiekt energetyki jądrowej w Stalowej Woli

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Wydane je na wniosek należących do Orlen Synthos Green Energy spółek: BWRX-300 Włocławek, BWRX-300 Stawy Monowskie, BWRX-300 Stalowa Wola, BWRX-300 Ostrołęka, BWRX-300 Nowa Huta oraz BWRX-300 Dąbrowa Górnicza.

Orlen Synthos Green Energy

Wnioski o decyzje zasadnicze Orlen Synthos Green Energy złożyła 27 kwietnia 2023 roku. Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Ustawa wskazuje, że decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji, oraz innych niezbędnych decyzji.

Jak przekonuje prezes Orlenu Daniel Obajtek, to bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy (małe reaktory modułowe) to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast.

Niższy koszt produkcji energii

Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa, np. węgla kamiennego lub brunatnego.

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny ma powstać w Polsce do końca dekady. 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie