Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Rozwadowie do przebudowy

Zdzisław Surowaniec
Po zaproszonych gościach, głos zabrali mieszkańcy, którzy pytali między innymi o harmonogram rewitalizacji Rozwadowa
Po zaproszonych gościach, głos zabrali mieszkańcy, którzy pytali między innymi o harmonogram rewitalizacji Rozwadowa Jacek Rodecki
Punkt paszportowy, reaktywacja wymarłych zawodów, giełda staroci - takie i inne propozycje można było usłyszeć podczas poniedziałkowego panelu dyskusyjnego, jaki odbył się w Bibliotece Międzyuczelnianej pod hasłem "Rozwadów dziś i jutro. Ekonomiczna wizja rozwoju dzielnicy związanej z rewitalizacją".

W spotkaniu oprócz mieszkańców uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele wojewody oraz członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny we wstępie mówił nie tylko o zmianach wizualnych Rozwadowa, ale i rewitalizacji społecznej. Szanse dla najstarszej dzielnicy Rozwadowa upatruje w ożywieniu działalności gospodarczej, odnowie budynku Sokoła, który miałby być miejscem spotkań mieszkańców. Powstał pomysł, aby Rozwadowowi przywrócić funkcje administracyjne. W tym celu miałaby się odbyć debata na temat tego czy wydziały Urzędu Miasta powinny zostać rozproszone.

Arkadiusz Opoń, zastępca dyrektora wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego mówił, że wojewoda rozważy możliwość utworzenia punktu paszportowego w Rozwadowie. Z inicjatywą musi wyjść prezydent miasta. Problemem może być jednak brak finansowania.

Głos w imieniu mieszkańców i przedsiębiorców zabrał Karol Karbarz, którego zdaniem punkt paszportowy były dobrym zaczątkiem, aby w dalszej kolejności mogły powstawać instytucje finansowe, zakłady usługowe, w tym te uznane za tak zwane zawody zagrożone wyginięciem. W okresie letnim można by zorganizować giełdę staroci. Na weekendzie życie ożywiłyby z pewnością restauracje i puby.

Radny Jan Sibiga zaapelował aby nie zapominać o dworcu PKP i jego otoczeniu, w którym mógłby się ulokować Inkubator Przedsiębiorczości. Zaapelował też o rozważenie możliwości przejęcia dworca kolejowego jako zabytku, nadającemu Rozwadowowi charakteru. Wicemarszałek Stanisław Kruczek wyraził nadzieję, że polska kolej zostanie w końcu naprawiona i zacznie być konkurencyjna cenowo, jeżeli chodzi o przewozy pasażerskie i towarowe.

Po zaproszonych gościach, głos zabrali mieszkańcy, którzy pytali między innymi o harmonogram rewitalizacji Rozwadowa, remont ulicy Dąbrowskiej, organizację ruchu i plany względem parku w Charzewicach. Rozwadowski Rynek w plac budowy powinien zmienić się w 2018 roku.

Przypomnimy, że obecnie konsultacjom poddawana jest koncepcja, wyłoniona w drodze konkursu w połowie października. W zaproponowanej przez pracownię architektoniczną z Lublina koncepcji znalazło się miejsce na targ, wgłębnik w zarysie ratusza (fontanna latem, lodowisko zimą), parkingi dla samochodów i rowerów, geometryczne ławki, ławki bez oparć, podziemne kontenery na odpady, pochylnia służąca na przykład jako skatepark oraz przystanek autobusowy. Będzie też wieża zegarowa z funkcją widokową, z której na specjalnej konstrukcji będzie można rozwijać okolicznościowe materiały promocyjne, na przykład z okazji świąt i wydarzeń patriotycznych i kulturalnych. Będzie też plac zabaw i siłownia zewnętrzna.

Deptak z kolei ma być przestrzenią dla pieszych wzdłuż lokali usługowych, wzdłuż płyty rynku znajdą się natomiast miejsca postojowe. Ruch samochodowy ma być ograniczony co do prędkości. Nie pojedziemy więcej niż 20 kilometrów na godzinę. Ostateczny kształt projekt zyska po zakończeniu spotkań z mieszkańcami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie