Walczą o alimenty

  Walczą o alimenty

  /MB/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Od dziś każdy, kto chce poprzeć akcję samotnych rodziców, może przyjść do naszej redakcji przy ul. Wolności 44 i podpisać się na liście, popierającej

  Od dziś każdy, kto chce poprzeć akcję samotnych rodziców, może przyjść do naszej redakcji przy ul. Wolności 44 i podpisać się na liście, popierającej ich projekt ustawy. ©M. Bogdan

  Samotni rodzice walczą o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego. Od dziś mielczanie, którzy chcą poprzeć obywatelski projekt ustawy, mogą podpisywać listy w naszej redakcji i w biurze senatora Grzegorza Laty.

  Walka o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego trwa już kilka miesięcy. Samotni rodzice w całej Polsce organizują akcję zbierania podpisów pod nową ustawą, która przywraca fundusz. Takie akcje już kilka razy odbyły się w Mielcu. Kobiety ze Stowarzyszenia "Godne życie dla dzieci" zbierały je przed kościołami. - Ludzie różnie reagowali. Jedni podpisywali, inni nie - wspomina Alicja Łabęcka, jedna z organizatorek akcji. Rodzice już zebrali 50 tys. podpisów. Jednak, żeby ich projektem zajął się Sejm, do 21 września muszą mieć jeszcze 50 tys.

  Rodzice z Mielca poprosili nas o pomoc. Od dziś każdy, kto chce poprzeć ich akcję, może przyjść do naszej redakcji przy ul. Wolności 44 i podpisać się na liście, popierającej projekt. Lista jest dostępna także w biurze senatora Grzegorza Laty przy ul. Mickiewicza (dawna "kazanówka").

  Obywatelski projekt, autorstwa samotnych rodziców, przywraca funkcjonowanie Funduszu Alimentacyjnego, ale na innych niż dotychczas zasadach. Fundusz byłby w dyspozycji gminy i to gmina przyznawałaby oraz wypłacała świadczenia.

  - Nasz projekt zakłada, że świadczenia przysługują osobom, których dochód nie przekracza 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w Polsce - mówi dalej Alicja Łabęcka.

  W projekcie jest jeszcze jedna ważna rzecz: rejestr dłużników. Trafialiby do niego osoby uchylające się od płacenia alimentów.  Dlaczego zlikwidowano fundusz?

  Fundusz Alimentacyjny zlikwidowano z dniem 1 maja 2004 roku. Korzystało z niego około 530 tys. osób. Fundusz wypłacał samotnym rodzicom alimenty zasądzone przez sąd. Miał je też ściągać od dłużników. Niestety, nie był w tym najlepszy. Niski procent egzekucji był jednym z głównych powodów zlikwidowania funduszu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo