Kariograf od sponsora

  Kariograf od sponsora

  /AD/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kariograf od sponsora

  ©Echo Dnia

  Kariograf od sponsora

  ©Echo Dnia

  Nigdy do końca nie wiadomo, czy z dzieckiem w łonie matki jest wszystko w porządku. Dlatego kobiety powinny być badane przy pomocy kardiografu, żeby sprawdzić tętno płodu. W Mielcu są, ale co z tego, skoro zużyte urządzenia nie zawsze pokazywały właściwe dane. Od czwartku koniec z problemami. PZU Życie kupiło szpitalowi nowoczesny kardiograf.

  Pacjentki powinny być badane przynajmniej raz dziennie.
  Wydawałoby się, że mielecki oddział położniczo-ginekologiczny powinien temu sprostać, bo ma pięć kardiografów. - Ale te urządzenia pracują 24 godziny na dobę od lat. Cały czas się psują - wyjaśnia ordynator oddziału Krzysztof Cebulak.

  Były więc ciągle odwożone do naprawy, a do tych sprawnych urządzeń ustawiają się kolejki przyszłych matek. I jeszcze na dodatek nie ma gwarancji, czy wskazania starych kardiografów są prawidłowe.

  Nowoczesny i bezawaryjny kardiograf przyda się najbardziej na podlegającym oddziałowi położniczemu oddziale patologii ciąży. Do tej pory pacjentki stamtąd musiały albo o własnych siłach schodzić piętro niżej, albo windą przywożono do nich urządzenie.

  - Takie urządzenie musimy mieć. Jest szczególnie potrzebne w trakcie porodu. Od razu wiemy, co dzieje się z dzieckiem. Czy się na przykład nie dusi - tłumaczy ordynator.

  Urządzenie kupiło PZU Życie za 31,5 tysiąca złotych. Krzysztof Cebulak mówi, że zdobył sponsora dzięki własnym kontaktom. - Mam przyjaciół, którym kiedyś pomogłem i teraz oni się odwdzięczyli - dodaje.  WYKRYWA ZAGROŻENIE

  Danuta Talarek, oddziałowa oddziału położniczo-ginekologicznego mieleckiego szpitala: - Kardiograf wykrywa stany zagrożenia dla płodu. Podaje jego tętno. Jeśli liczba uderzeń serca mieści się w granicach między 120 a 140 jest wszystko w porządku. Jeśli jest niższa lub wyższa jest to sygnał o jakichś nieprawidłowościach i wykonujemy od razu dalszą diagnostykę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo