To już ostatnia szansa

  To już ostatnia szansa

  /MB/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Osiem tysięcy kobiet z powiatu mieleckiego przebadała w ubiegłym roku Fundacja "SOS Życie". Wykryto dziesięć złośliwych nowotworów i około 2500 zmian łagodnych.

  To był pracowity rok dla mieleckiej fundacji i jej Ośrodka Diagnostyki Chorób Nowotworowych. Tylko w powiecie mieleckim fundacja zaprosiła na badania prawie 25 tysięcy kobiet. Niestety, z tej szansy skorzystała tylko co trzecia z nich.
  U jednej wykryto złośliwego raka szyjki macicy, a u dziewięciu - raka piersi. 2219 pań wysłano na leczenie, ponieważ badanie cytologiczne wykryło u nich łagodne zmiany, które mogą prowadzić do choroby nowotworowej. Zmiany mammograficzne zauważono u 166 mieszkanek powiatu mieleckiego.

  Łucja Bielec, szefowa fundacji, jest zasmucona, że ponad 17 tysięcy kobiet nie skorzystało z bezpłatnego badania. Mimo że do niektórych zaproszenia wysyłane były dwa razy. W tym miesiącu takie kobiety dostaną ostatnią szansę - zaproszenie trafi do nich po raz trzeci. Jeśli nie przyjdą na badanie, kolejnej szansy już nie będzie.

  Jeszcze do końca lutego z bezpłatnego badania może skorzystać dwa tysiące kobiet. Na mammografię mogą się zgłaszać kobiety w wieku 50-69 lat, a na cytologię między 30 a 59 rokiem życia. - Kobiety nie muszą mieć zaproszenia na badanie. Jeśli są w odpowiedniej grupie wiekowej, mogą się do nas same zgłosić - dodaje Łucja Bielec.

  Na wizytę można się umówić osobiście w Ośrodku Diagnostyki Chorób Nowotworowych, przy ul. Tańskiego 5 lub telefonicznie pod numerem 582-40-60.  ILE PAŃ PRZEBADANO NA PODKARPACIU

  Mammografia. Fundacja "SOS Życie" wysłała zaproszenia do 31.634 kobiet. Zgłosiło się 11.187. Wykryto 34 nowotwory złośliwe piersi i 497 zmian łagodnych.

  Cytologia. Zaproszono 48.912 kobiet. Zgłosiło się 11.126 kobiet. Wykryto siedem nowotworów złośliwych szyjki macicy i 6573 zmian łagodnych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo